Ve SP v Kuusamu bodovali Magál a Kožíšek

KUUSAMO

Francouzský lyžař Vincent Vittoz vyhrál v Kuusamu závod Světového poháru na 15 kilometrů volnou technikou. Devětadvacetiletý běžec, jenž měl dosud na kontě jediný triumf v seriálu, porazil o necelé dvě sekundy vítěze předchozího závodu ve švédském Gällivare Axela Teichmanna z Německa. Třetí skončil ve dvanáctistupňovém mrazu Ital Giorgio Di Centa.

Z českých reprezentantů bodovali překvapivě jen Jiří Magál a poprvé v kariéře jednadvacetiletý Dušan Kožíšek. Magál na 19. místě zaostal za vítězem o minutu, Kožíšek uhájil poslední bodovanou 30. pozici. "Magál již loni naznačil svoji výkonnost a letos v tom pokračuje. Vypadá, že bude stabilně bodovat a jednou třeba přijde skvělý výsledek," řekl ČTK trenér Květoslav Žalčík a byl rád, že se našel další český běžec, který dosáhl na body "a bude se tlačit do štafety".

Až za třicítkou dojely tradiční opory českého běhu: Martin Koukal obsadil 38. místo a Lukáš Bauer byl o další dvě příčky za ním. "Nevím, co se dělo. Lukáš jel špatně," řekl ČTK Bauerův trenér Miroslav Petrásek. "Doufejme, že to byla výjimka, která potvrzuje pravidlo, a bude jezdit do dvaceti," přál si Petrásek. Šanci dostane Bauer hned v neděli na patnáctce klasicky.

Koukal začal sezonu dobře sprintem a jel slušně před týdnem i štafetu. "Vypadalo to, že na tom bude dobře, ale pořád se hledá. Teď se mu nedařilo. Má na to, aby bodoval," uvedl Žalčík.

Pětadvacetiletý mistr světa Teichmann si díky druhému místu upevnil vedení v průběžném pořadí Světového poháru před svým krajanem Reném Sommerfeldtem. Po třech závodech má na kontě 183 bodů. Nejlepší z český běžců je devětadvacátý Koukal.