Rubriky:

Lyže a snowboard

VIDEO: Po pádu při 230 km/h od spálenin neochrání ani hasičské prádlo, ví lyžařský rekordman

1. února 2013 07:08 - Praha

Přezdívka Raketa sedí. Žádný Čech se nikdy neřítil na sjezdovkách rychleji než Radek Čermák. O víkendu ve francouzském Varsu mu naměřili 230,71 km/h.

speedski-cz.cz

Navlékl supertenkou kombinézu, nasadil aerodynamickou helmu a 240 cm dlouhé speciální lyže, které v páru váží až 15 kilogramů. A pak se střemhlav spustil sjezdovkou. Teprve dole zjistil, že po 21 letech překonal český rekord Petra Kakeše.

„Při jízdě kolem sebe vidíte jen sníh a bílo a nic neslyšíte, takže neodhadnete, jak rychle jedete. To jsem si přečetl až dole na displeji,“ říká dvaatřicetiletý lyžař.

Další meta: 240 km/h

Právě český rekord byl jeho motivací, když před třemi lety jako skikrosař začal objevovat kouzlo nové disciplíny. Teď Čermáka láká meta 240 km/h. Na 250 se necítí. „To už jezdí jen hubeňouři, já mám 95 kilo. Na začátku vám váha pomůže se rozjet, ale pak je odpor znát.“

Proto ani v extrémních rychlostech sjezdaři kromě páteřáku jiné chrániče nenosí. O to bolestivější jsou případné pády. Ke zlomeninám tolik nedochází, zato ke spáleninám přijdou lyžaři hned. „V té rychlosti se nekutálíte, jen kloužete. Doporučují hasičské termoprádlo, ale ani to vás neochrání,“ popisuje Čermák.

Smrtelná zranění se v minulosti objevila paradoxně při nástupu na start. „Občas se tam člověk musí dostávat i různými traverzami. A když jste svlečeni do kombinézy a spadnete, ta tak klouže, že už vás nic nezastaví,“ vypráví Čermák, jemuž se ale nebezpečné kolize vyhýbají.

Kombinézy svírají

Větší trable mu způsobila snaha o co nejmenší odpor vzduchu. „Ty kombinézy udělají z XL chlapa velikost M. Strašně vás svírají, a jak zpomalují krevní oběh, je vám zima,“ poznamenává.

Jednou ho potkala dokonce trombóza. „Zřejmě z upnutých bot. Přezky co nejvíc utáhneme, ale pak boty omotáme izolepou a přezky sundáme, aby byl odpor co nejmenší,“ vysvětluje.

Maximálních rychlostí se dosahuje právě ve Varsu nebo švýcarském Verbieru. „Les Arcs, kde se vytvořila řada rekordů, je právě od jednoho smrtelného pádu zavřený,“ mrzí Čermáka.

Ghedina neměl šanci

Jako amatér, který provozuje lyžařské prodejny doma v Harrachově a v Praze, si o podmínkách zahraničních specialistů a testování v aerodynamických tunelech může zatím nechat jen zdát.

Na mistrovství světa ale skončil osmý a neměly by na něj ani sjezdařské hvězdy. „Zkoušel s námi jezdit Ghedina, ale nedostal se ani do desítky. Postoj sjezdaře a rychlostního lyžaře je totiž hodně odlišný,“ dodává.

Michal Osoba, Právo

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard