Rubriky:

Lyže a snowboard

Slovinka Mazeová zahájila MS triumfem v superobřím slalomu

5. února 2013 16:24 - Schladming

První titul na mistrovství světa ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu získala Slovinka Tina Mazeová, která v úterý ovládla superobří slalom. Suverénka letošní sezony Světového poháru zvítězila s náskokem 38 setin sekundy před Larou Gutovou ze Švýcarska. Bronz získala Američanka Julia Mancusová. Její krajanka Lindsey Vonnová, jedna ze spolufavoritek šampionátu, upadla, vážně si poranila pravé koleno a sezóna pro ni skončila.

 

Matthias Schrader, ČTK/AP

Jediná česká reprezentantka Klára Křížová, která startovala s číslem 36, obsadila 25. místo. "Chtěla jsem být do dvacítky, ale ten čas není tak špatný, takže to není zlý výsledek," zhodnotila svou premiéru na šampionátu třiadvacetiletá závodnice. Za vítězkou zaostala o 2,83 sekundy.

Ztrátu nabrala především v horní pasáži, postupně ale zrychlovala. "Ta jízda mohla být mnohem lepší. Byla jsem naštvaná z toho čekání. Nahoře byla mlha a vůbec jsem neviděla. Taky už se trošku začalo stmívat, což viditelnosti nepřidalo. Dokonce jsem ještě před startem měnila brýle, abych líp viděla na branky," popsala Křížová.

Po ní pořadatelé závod kvůli mlze a houstnoucímu šeru přerušili a následně předčasně ukončili. "Měli obrovské štěstí, že na tom startu nezastavili mě. Kdyby mě po tom šíleným čekání stopli ve startovacím boxu, asi bych se nechovala právě slušně," dodala s úsměvem.

Mazeová vybojovala pro Slovinsko premiérový titul v rychlostní disciplíně. "Zlatá medaile pro mě znamená moc. Věděla jsem, že nás dneska čeká dlouhý den. Byla jsem na to připravená," řekla v cíli Mazeová, jež v roce 2011 získala v obřím slalomu dosud jediné slovinské zlato na MS.

Napodobí Kjuse?

Jejím dalším snem je mít medaili v každé disciplíně, což naposledy dokázal v roce 1999 Nor Lasse Kjus. "Na to člověk potřebuje hodně štěstí. Možné je všechno, já se ale budou soustředit na závody den po dni," řekla.

Závod poznamenaly nejprve opakované odklady kvůli mlze, které posunuly start o tři a půl hodiny, a poté ošklivý pád Vonnové. Američanka na druhém mezičase ztrácela na vedoucí Mazeovou 12 setin sekundy, pak ji ovšem při doskoku zradilo koleno. Po pádu ji záchranáři zhruba čtvrt hodiny ošetřovali na sjezdovce a následně ji vrtulník přepravil do nemocnice.

Na dlouhou pauzu doplatily další ze spolufavoritek super-G Němka Maria Höflová-Rieschová a Rakušanka Anna Fenningerová, která po chybách jízdu nedokončily. "Měla jsem problém udržet tak dlouho koncentraci. Byla to chyba z nepozornosti," posteskla si Höflová-Rieschová.

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu:
Ženy - superobří slalom:
1. Mazeová (Slovin.) 1:35,39
2. Gutová (Švýc.) -0,38
3. Mancusová (USA) -0,52
4. Goggiaová (It.) -0,57
5. Suterová (Švýc.) -0,86
6. Štuhecová (Slovin.) -0,89
7. Merighettiová (It.) -0,93
8. Rebensburgová (Něm.) -0,94
9. Fischbacherová (Rak.) -1,01
10. Gisinová (Švýc.) -1,18,
...25. Křížová (ČR) -2,83.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard