Rubriky:

Lyže a snowboard

Norský lyžař Svindal je podruhé mistrem světa ve sjezdu

9. února 2013 12:34 - Schladming

Norský lyžař Aksel Lund Svindal je podruhé v kariéře mistrem světa ve sjezdu. Ve Schladmingu dnes zvítězil s náskokem 46 setin na dalšího favorita Dominika Parise z Itálie a navázal na svůj triumf v královské disciplíně z roku 2007. Třetí skončil nečekaně Francouz David Poisson. Ondřej Bank zaostal za vítězem o 4,36 sekundy a obsadil 27. místo, Martin Vráblík nabral skoro osmisekundovou ztrátu a skončil 36.

 

Ferdinand Ostrop, ČTK/AP

Třicetiletý Svindal si spravil na náročné sjezdovce Planai chuť po bronzu ze superobřího slalomu, ve kterém jej o lepší výsledek připravila chyba v poslední brance. Tentokrát zaváhání nepřipustil a získal celkově pátý titul světového šampióna - ve sbírce má ještě dva za superkombinaci (2009 a 2011) a jeden za obří slalom (2007).

"Hodně jsem riskoval"

"Ten bronz ze super-G nebyl špatný, ale přece jen jsem se trochu zlobil. Dneska jsem hned věděl, že jsem lépe jet nemohl. Hodně jsem riskoval a neudělal žádnou velkou chybu," komentoval Svindal 3,33 km dlouhou jízdu.

"Bylo to vysilující, dole jsem byl fyzicky úplně na dně a psychicky vlastně taky," dodal majitel již osmi medailí z MS. Víc cenných kovů mají jenom jeho krajané Kjetil André Aamodt (12) a Lasse Kjus (11), Lucemburčan Marc Girardelli (11) a Švýcar Pirmin Zurbriggen (9). Více titulů mají jen legendární Rakušan Toni Sailer (7) a Francouz Jean-Claude Killy (6).

Paris šetřil síly na spodní část

O sedm let mladší Paris se pasoval do role spolufavorita sjezdovými triumfy při SP v Bormiu a Kitzbühelu a na svém druhém MS si dojel pro premiérovou medaili. "Zažívám úžasný rok, ale příliš jsem nevěřil, že to dokážu. V horní pasáži se mi méně přímou jízdou podařilo ušetřit síly na spodní část. Tam jsem mohl ještě pořádně zariskovat a povedlo se," popsal taktiku.

Francouzská senzace

Stříbro získal s náskokem 51 setin na Poissona, který je další francouzskou senzací na šampionátu po Gauthieru De Tessieresovi, druhém muži ze super-G. Poisson ve Světovém poháru nikdy nebral medaili, jeho maximem na MS dosud bylo deváté místo ve sjezdu a super-G z roku 2005. "Jsem na tu jízdu pyšný. Bylo to těžké, ale jel jsem na hranici možností," radoval se třicetiletý Poisson.

Rakušané zase bez medaile

V životním závodě za sebou o 38 setin nechal nejlepšího Rakušana Klause Krölla, lyžařská velmoc tak na medaili ze sjezdu dál čeká od roku 2005. Na MS má domácí reprezentace ze čtvrtého závodu třetí čtvrté místo; medaili zatím získala jen Nicole Hospová za třetí příčku v superkombinaci.

Velká domácí naděje Hannes Reichelt v roli celkového lídra Světového poháru závod nedokončil, stejně dopadl po jízdě plné chyb například obhájce prvenství Eric Guay z Kanady.

Mistrovství světa v sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):
Muži - sjezd:
1. Svindal (Nor.) 2:01,32
2. Paris (It.) -0,46
3. Poisson (Fr.) -0,97
4. K. Kröll (Rak.) -1,35
5. Romar (Fin.) -1,36
6. Zurbriggen -1,37
7. Küng -1,54
8. Defago (všichni Švýc.) -1,59
9. Hudec (Kan.) -1,67
10. Theaux (Fr.) -1,71
...27. Bank -4,36
36. Vráblík (oba ČR) -7,95
ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard