Maturovi těsně unikla medaile na velkém můstku. Mistrem světa je Stoch

Val di Fiemme

Český skokan na lyžích Jan Matura obsadil na mistrovství světa ve Val di Fiemme v závodu na velkém můstku páté místo. Zvítězil Polák Kamil Stoch, který vedl již po prvním kole. Na druhém místě skončil Slovinec Peter Prevc, z bronzu se radoval Anders Jacobsen z Norska. Rodák z Českého Krumlova dolétl ve druhém kole na hranici 132 metru a z dvanácté příčky útočil na cenný kov. Toho se nakonec nedočkal, přesto se postaral o dosavadní nejlepší český výsledek na probíhajícím šampionátu.

Polský skokan na lyžích Kamil Stoch vyhrál na mistrovství světa ve Val di Fiemme závod na velkém můstku.

Matura předvedl ve druhém kole třetí nejdelší skok dne, od medaile ho dělilo necelých osm bodů. Jeho umístění je nejlepším českým výsledkem skokanů na MS od roku 2005, kdy získal Jakub Janda v Oberstdorfu stříbro na malém a bronz na velkém můstku.

"Úspěch to je veliký. Přál jsem si být do desítky a medaile byla takový sen. Druhý skok byl pěkný a výsledek je takový, jaký jsem si představoval," řekl Matura České televizi.

Janda ve čtvrtek jako jediný z Čechů do druhého kola nepostoupil. Lukáš Hlava obsadil nakonec 24. místo, Roman Koudelka skončil třicátý.

Třiatřicetiletý Matura nejprve přistál na značce 127,5 metru a po doskoku máchl zaťatou pěstí do vzduchu. Dostal 133,3 bodu, což mu po 1. kole stačilo na 12. místo. Od Jacobsena a případné bronzové medaile ho v polovině závodu dělilo 5,1 bodu.

Matura zaútočil na cenný kov

Ve druhém kole využil lepších podmínek, trefil odraz, doletěl na 132 metrů a ujal se průběžného vedení. Dále než Matura pak skočili jen o půl metru Švýcar Simon Ammann a Rakušan Wolfgang Loitzl.

Matura se posouval ve výsledkové listině vzhůru a užíval si pozici lídra. O vedení ho připravil až Loitzl a ze stupňů vítězů letošní českou jedničku sesadilo medailové trio, které dopadlo na hranici 130 metrů či za ni.

Páté místo je Maturovým nejlepším individuálním výsledkem na MS. Dvojnásobný vítěz závodů Světového poháru v této sezóně ze Sappora byl na středním můstku v Predazzu dvanáctý. Předtím byl nejlépe dvacátý ze stejného můstku před deseti lety.

Janda se do druhého kola neprobojoval

Koudelka byl po 1. kole za 120,5 metru šestadvacátý, ve druhém ale přidal jen metr a uzavřel finálovou třicítku. Hlava postoupil po úvodním skoku (121,5) z 29. místa, druhý pokus mu vyšel lépe, přidal tři metry a o pět míst si polepšil.

První kolo bylo zároveň posledním pro Jandu, který skákal ještě z nižšího nájezdu a po poryvu větru musel let korigovat a 104,5 metru stačilo je na 46. místo.

Skokanské boje o medaile uzavře sobotní soutěž družstev na velkém můstku.