Rubriky:

Lyže a snowboard

Skikrosař Kraus má praskliny na pánvi, ale měl štěstí v neštěstí

11. března 2013 16:33 - Voos

Nedělní nehoda českého skirosaře Tomáše Krause ve čtvrtfinále mistrovství světa v norském Vossu se nejspíš obejde bez vážnějších následků. Lékaři sice odhalili dvě malé praskliny na pánvi, ale operace podle dosavadních vyšetření není nutná a naopak Kraus by měl rehabilitovat lehkým pohybem a chůzí. Na začátku května by chtěl zahájit přípravu na olympijskou sezónu.

 

Hkon Mosvold, ČTK/AP

Podobných pádů měl během kariéry Kraus nespočet, prodělal několik operací zejména kolen, ale tentokrát měl štěstí v neštěstí. Přitom když po náročném skoku dopadl na bok a záda, tušil, že je zle. "Ta zatáčka byla těžká a rozbitá, jelo se tam rychle, už v kvalifikaci tam mělo hodně lidí problémy," připomněl v rozhovoru pády Švýcara Armina Niederera, druhého muže Světového poháru, i kvalitního lyžaře Victora Öhlinga Norberga ze Švédska.

"První jízda tu zatáčku ještě dost rozbila, v druhé jízdě už tam byly velké díry a já jsem tam trochu poskočil a najel jsem na ten skok ve špatné poloze. Pak už jsem jen letěl," popsal osudnou chvíli.

Ublížil si právě při dopadu. Na jeho nehodě měl "podíl" i dotírající Američan John Teller. "Jinak bych jel jistější stopu, takhle jsem to tlačil, ale riziko nevyšlo," pravil. "Naštěstí to vypadá, že to není takový průšvih, jak to vypadalo," ulevilo se mu. Praskliny jsou totiž prý malé a nepohyblivé.

Tak vážný pád měl před dvěma lety na MS v Deer Valley, kdy jel závod s opuchlým a hodně bolavým kolenem. Nyní mu paradoxně noc v nemocnici vlila do žil optimismus. V neděli totiž trpěl bolestí, ale snažil se celou dobu s nohou hýbat a dnes se již cítil o hodně lépe.

Musí se vyvarovat extrémních sportů

"Jako noc a den. Ráno jsem se cítil bezvadně," prohlásil nadějně. "Dneska mám pocit, že můžu všechno. Ale asi to ještě nějakou dobu potrvá," uznal, že nic nesmí uspěchat.

Ráno mu bylo tak dobře, že chtěl už v pondělí odjet domů. Nakonec ale bude v úterý převezen do Bergenu a odtud domů poletí. "Podle doktorů bych se šest týdnů měl vyvarovat extrémních sportů. Tak nevím, co to přesně znamená," usmál se Kraus. Po návratu domů ale samozřejmě chce vyhledat české lékaře. "Abych nic nepodcenil a léčba se zkrátila na co nejmenší dobu," vysvětlil.

Kraus věří, že i díky jeho pondělním pozitivním pocitům nezanechá pád žádné negativní následky, že v jeho hlavě budou převládat jen příjemné vzpomínky na sezónu, která se mu po dvou slabších letech opět povedla. "Podobných karambolů a zranění jsem už měl hodně, spíš je ve mně optimismus z toho, jak se mi v sezóně dařilo. Povedlo se to a na tom se povezu," věřil.

Sezónu ukončil o dva týdny dřív, než plánoval. Potom měl mít pár týdnů volno, takže nejbližší měsíc a půl věnuje rehabilitaci. "Dám tomu všechno, co bude potřeba. Snad nenastanou komplikace," uvedl. Trénovat by chtěl začátkem května. "A připravit se na olympiádu," dodal.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard