Neumannová nemocná, v Ramsau kralovala Šmigunová

RAMSAU

Kateřina Neumannová přišla o možnost rozšířit svůj bodový zisk v letošním ročníku Světového poháru v běhu na lyžích. Českou reprezentantku skolily před startem závodu na 15 km volně s hromadným startem v rakouském Ramsau příznaky žaludečního onemocnění, vítězství vybojovala suverénním způsobem Estonka Kristina Šmigunová.

Neumannová v pátek odpoledne absolvovala bez problémů trénink a těšila se na poslední závod v tomto kalendářním roce. Jenomže po večeři se jí udělalo zle. "Od jedenácti do rána jsem zvracela," řekla běžkyně již cestou domů.

V pátek onemocněl i trenér české závodnice Stanislav Frühauf, před ním měla problémy i Neumannové dcera Lucie. "Myslíme si, že jsme si přivezli nějakou otravu z jídla z Obertilliachu," odhadla Neumannová příčinu náhlé nemoci.

Lyžařka tak přišla o možnost hájit v Ramsau průběžné třetí místo ve Světovém poháru. V rakouském středisku si rovněž chtěla oživit příjemné vzpomínky na loňský závod na 10 kilometrů volnou technikou, v němž se vrátila k lyžování po mateřské přestávce a triumfálně zvítězila.

"Mrzí vynechání jakéhokoli závodu z podobných důvodů," konstatovala jednatřicetiletá běžkyně.

Po telefonické konzultaci s lékařem si vzala nejnutnější léky a návštěvu doktora plánovala hned po příjezdu na Šumavu. "Snad to nebude vážné a dám se rychle do pořádku," přála si před Vánoci. Konec roku jí po sportovní stránce nevyšel. Před týdnem se jí nepodařila kombinace ve Val di Fiemme a teď neběžela. "Mám z toho nepříjemný pocit, ale snad si ho brzy spravím," uvedla.

V čele SP stále Björgenová

Při neúčasti české jedničky si pro vítězství suverénně dojela Kristina Šmigunová. Druhou Kristin Steirovou z Norska estonská lyžařka porazila o 29 sekund. Sedmadvacetiletá lyžařka vedla po pěti kilometrech v nepříjemném větru a sněžení téměř o 21 sekund a po dvou třetinách závodu měla k dobru dokonce 34 sekund. V závěru sice soupeřky ztrátu snížily, ale její druhé prvenství v sezóně neohrozily.

V čele Světového zůstala se ziskem 610 bodů Björgenová, vítězka pěti letošních závodů, která se rozhodla prodloužit si volno kolem Vánoc. Druhá Šmigunová na ni ztrácí 170 bodů. Neumannová se bez vlastního přičinění propadla na páté místo.

Na mužské třicítce nejrychlejší Vittoz

Francouz Vincent Vittoz vyhrál v Ramsau volnou třicítku s hromadným startem. Druhé vítězství v této sezóně a třetí v kariéře vybojoval až v závěrečném finiši, v němž porazil Anderse Södergrena ze Švédska o tři desetiny sekundy. Třetí místo obsadil se ztrátou 2,7 sekundy Němec Axel Teichmann, který si tak upevnil vedení v průběžném pořadí seriálu.

Z trojice českých běžců bodoval pouze devatenáctý Jiří Magál, který ve fotofiniši porazil Němce Franze Göringa. Lukáš Bauer dojel tři místa za bodovanou třicítkou a Petr Michl skončil na 49. pozici.