Rubriky:

Lyže a snowboard

Soukalová nadchla svým zlatým hattrickem. Matku i odborníky

17. března 2013 13:02 - Praha

Přes mobil na závodech v Polsku sledovala Gabriela Soukalová starší, jak její dcera završila ve finále Světového poháru biatlonistů v Chanty Mansijsku vítězný hattrick. „Jsem nadšená. Je to opravdu skvělý výkon a smekám před ní," řekla ČTK matka českého objevu sezóny. Bývalá mistryně světa Kateřina Jakešová připomněla, že na mladé Češce bude příští rok ležet větší zodpovědnost. „Zodpovědnost jezdit stabilně je náročná a svazující," řekla Jakešová.

 

Mikhail Metzel, ČTK/AP

Třiadvacetiletá Soukalová vyhrála na Sibiři díky rychlému běhu a přesné mušce čtvrteční sprint, o dva dny později triumfovala ve stíhacím závodu a dnes i v hromadném startu. Celkově tak skončila ve Světovém poháru šestá.

„Hlavně se neprobudit. Přijde mi to jako sen. Je to neuvěřitelné. Juchal jsem u televize," řekl nadšený Jan Matouš, bývalý dvojnásobný medailista z mistrovství světa. „Je to úžasné. Měla sezónu výsledkově stabilní a tohle je parádní bonbonek na závěr, který by chtěl mít každý," doplnila Kateřina Jakešová, mistryně světa z roku 2003, která tehdy skončila v konečném pořadí seriálu SP osmá.

Nečekal jsem třetí výhru, říká matka Soukalové

Matka Soukalové nemohla koukat závod s hromadným startem v televizi, protože byla se svými svěřenci na závodech v Polsku. „Aspoň jsme to sledovali na internetu přes mobil. Bylo to dost napínavé, hlavně střelba, ale skvělé. Nečekala jsem, že dokáže vyhrát i potřetí," řekla bývalá reprezentantka, jež pod dívčím jménem Svobodová získala stříbrnou medaili ve štafetě v běhu na lyžích na ZOH v Sarajevu 1984.

S dcerou mluvila během finále na Sibiři několikrát prostřednictvím internetu. „Bavíme se o všem možném a snažím se to i odlehčit, aby to nebrala moc vážně, a říkám jí, ať to dělá jako v tréninku a bude to dobrý," řekla Soukalová starší. Spolu s manželem Karlem dceru společně dlouho trénovali a před touto sezónou se třiadvacetiletá naděje zařadila do skupiny Jindřicha Šikoly.

Soukalové předvedla pevné nervy

Biatlonistka Soukalová ve finále sezóny ukázala, že je nejen skvělou běžkyní, ale má i pevné nervy. Ve stíhačce i v hromadném startu zvládla poslední položky a díky tomu vyhrála. „To byla nádhera, ona je neuvěřitelný bojovník. Tu jednu poslední ránu protahovala, ale zvládla to a trefila, to je pozitivní," všiml si Matouš.

Letos Soukalová vyhrála celkem čtyři závody, k tomu skončila druhá a třetí a pomohla k bronzu smíšené štafetě na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. Stala se tak nejen českou, ale i světovou kometou zimy.

Spadne na ni tíha odpovědnosti

„Vědělo se, že je dobrá, ale měla smolné sezóny, v kterých marodila a neměla možnost se extra projevit," připomněl Matouš, že například minulou zimu Soukalová ukončila předčasně kvůli viru.

Průlomová sezóna pro ni přišla rok před olympiádou v Soči. Za rok bude jednou z hvězd a bude se očekávat, že na letošní výkony naváže. „To jí nezávidím, protože se na ní bude stavět a to je hodně těžké," řekla Jakešová. „Zodpovědnost jezdit stabilně je náročná a svazující. Přeju jí, aby byla zdravá, aby jí to šlo dál, protože je úžasné se na to dívat, když se daří," řekla Jakešová.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard