Mazeová zakončila ročník symbolicky. Brala zlato v obřím slalomu v Lenzerheide

Lenzerheide

Poslední závod Světového poháru lyžařek, jímž byl obří slalom v Lenzerheide, vyhrála rekordmanka Tina Mazeová. Slovinská reprezentantka tak stylově zakončila životní sezónu, ve které získala velký křišťálový glóbus za celkové prvenství v seriálu a ovládla i pořadí super-G a obřího slalomu.

Mazeová se v cíli štěstím rozplakala a pak si převzala trofej.

Mazeová o svém jedenáctém vítězství v sezóně rozhodla ve druhém kole. Po první jízdě ztrácela na Tessu Worleyovou z Francie 42 setin, nakonec ale mistryni světa v obřím slalomu porazila o 35 setin. Třetí příčku obsadila s odstupem 1,38 sekundy domácí Švýcarka Lara Gutová.

Devětadvacetiletá Slovinka v posledním vystoupení také vylepšila dva rekordy, které překonala v průběhu sezóny. Ročník Mazeová zakončila se ziskem 2414 bodů a ve čtyřiceti závodech vystoupila čtyřiadvacetkrát na stupně vítězů.

Díky tomu měla Mazeová také dlouho na dosah triumf ve všech pěti disciplínách v jedné sezóně, což mohla dokázat jako první žena v historii. O vítězství ve sjezdu ji ale s velkou pravděpodobností připravilo zrušení posledního závodu kvůli počasí a v závěrečném slalomu v Lenzerheide nestačila na osmnáctiletou Američanku Mikaelu Shiffrinovou.

„Sport je především o posouvání hranic až k možnému limitu," řekla Mazeová. „Za úspěchem ale není jen tvrdá práce, ale člověk potřebuje i talent. Já mám navíc kolem sebe skvělý tým. Je to docela vtipné: Lyžování je týmový sport, ale na sjezdovce jste nakonec vždycky sami," dodala.

První kolo kvůli bolesti v pravém koleni nedokončila druhá žena konečného pořadí SP Maria Höflová-Rieschová. Německá lyžařka jízdu vzdala zhruba v polovině trati a s podezřením na utržené vazy odjela na vyšetření do Kitzbühelu.