Sprinty ve finále SP ve Stockholmu ovládli Kowalczyková a Northug

Poslední sprint Světového poháru v běhu na lyžích ve Stockholmu vyhráli už jistá vítězka seriálu Polka Justyna Kowalczyková a Nor Petter Northug. Čeští reprezentanti Lukáš Bauer a Jiří Horčička na úvod švédského finále sezóny vypadli v kvalifikaci.

Petter Northug kraloval závodu SP ve Stockholmu.

Kowalczyková suverénní výhrou u královského paláce navázala na týden staré prvenství ve sprintu v Drammenu, jímž si definitivně zajistila čtvrtý velký glóbus v kariéře. Svou největší soupeřku z posledních sezón Norku Marit Björgenovou předstihla ve sprintu klasickou technikou o 2,2 sekundy a připsala si sedmé vítězství v sezóně včetně triumfu na Tour de Ski.

"Bylo to celkem snadné vítězství. Jely mi dobře lyže, měla jsem prostě svůj den," uvedla Kowalczyková po 28. výhře v závodu SP. Ve čtvrtfinále byla vyřazena Američanka Kikkan Randallová, která měla již před závodem jisté prvenství v pohárovém hodnocení sprintu.

Northug nedal ve finále svou drtivou soupaží soupeřům šanci a také zopakoval vítězství z Drammenu. Díky zisku 50 bodů se posunul do čela Světového poháru a před závěrem seriálu ve Falunu získal výhodu před svými rivaly, s nimiž bojuje o velký glóbus. Dosud vedoucí Rus Alexandr Legkov i Švýcar Dario Cologna skončili ve sprintu ve čtvrtfinále.

Za Northugem doběhl ve finále krajan Eirik Brandsdal. Páté místo obsadil Northugův mladší bratr Tomas, bývalý juniorský mistr světa, jenž dosáhl svého nejlepšího výsledku v SP. Švédský specialista Emil Jönsson, který už nemohl přijít o glóbus za sprint, ve finále chyběl. Skončil sedmý.

Bauer, který běhá sprinty jen v rámci etapových závodů SP, zaostal v kvalifikaci za nejrychlejším Eldarem Rönningem z Norska o 16,30 sekundy. Obsadil 47. místo se ztrátou 6,37 na postup, s kterým ani nepočítal.

Finále SP pokračuje v pátek prologem ve Falunu.