Vedení ve finále SP ve Falunu udrželi Northug a Björgenová

Falun

V posledním závodu sezóny budou hájit vedení ve finále Světového poháru ve Falunu norští běžci na lyžích Petter Northug a Marit Björgenová. Dvanáctinásobná mistryně světa v sobotu vyhrála i závod na 10 kilometrů klasicky s hromadným startem. Patnáctku mužů opanoval díky vynikajícímu finiši její krajan Eldar Rönning, který o jednu desetinu porazil Maxima Vylegžanina z Ruska.

Těsný finiš závodu na 15 km s hromadným startem ve švédském Falunu. Zleva třetí Martin Johnsrud Sundby, druhý Maxim Vylegžanin a vítězný Eldar Rönning.

Třetí místo ve spurtu zbylo na dalšího Nora Martina Johnsruda Sundbyho, čtvrtý dojel s pětisekundovou ztrátou Petter Northug. Vítěz úvodních dvou závodů finálové série si upevnil vedení v závěrečném miniseriálu, před Vylegžaninem má náskok půl minuty. V průběžném pořadí SP vede devítinásobný mistr světa před nedělním závodem na 15 kilometrů volně s handicapovým startem o 80 bodů před dnes patnáctým Rusem Alexandrem Legkovem.

Česká jednička Lukáš Bauer obsadil 22. místo, na vítězného Rönninga ztratil 1:10,8 minuty a v průběžném pořadí SP je dál desátý. Ve finále mu patří 26. místo, na Northuga ztrácí téměř tři minuty. Jiří Horčička doběhl na 47. příčce s odstupem přes tři a půl minuty.

Björgenovou na stupně vítězů doprovodily další dvě Norky Therese Johaugová a Heidi Wengová, která ve finiši těsně předčila už jistou vítězku SP Justynu Kowalczykovou z Polska.

Björgenová, která v pátek ve Falunu vyhrála dvouapůlkilometrový prolog volnou technikou, porazila Johaugovou o necelé čtyři vteřiny. Průběžné pořadí finálové série SP vede o tři čtvrtě minuty před Kowalczykovou. V neděli mají ženy na programu volnou desítku s handicapovým startem.

Finále SP v běhu na lyžích ve Falunu (Švédsko)