Northug vyhrál podruhé v kariéře Světový pohár běžců

Norský běžec na lyžích Petter Northug ovládl podruhé v kariéře Světový pohár. O svém triumfu definitivně rozhodl až v nedělním finále sezóny výhrou ve stíhacím závodu na 15 km volnou technikou ve Falunu.

Nor Petter Northug leží na zemi po vítězství ve stíhačce na 15 km ve Falunu.

Lukáš Bauer doběhl na závěr dvacátý a v celkovém pořadí klesl z desátého na konečné dvanácté místo. Před pětatřicetiletou českou jedničku se dostali Nor Finn Haagen Krogh díky druhému místu v závěrečné sérii sezóny, za které dostal 160 bodů, a také Ital Giorgio di Centa.

Northug ukončil dvouleté kralování Švýcara Daria Cologny a ziskem velkého glóbu ve Světovém poháru navázal na svůj první úspěch z roku 2010.

Právě s Colognou a Rusem Alexandrem Legkovem bojoval Northug až do posledního závodu sezóny o výhru. Před závěrečným dílem mini tour ve Falunu si Northug vypracoval před pronásledovateli náskok a ten hravě uhlídal.

Bauer odstartoval do stíhačky z 26. příčky, chvilku se pohyboval i na sedmnácté místě, ale nakonec uzavřel první dvacítku s téměř tříminutovým odstupem.

V konečném pořadí se vítěz seriálu z roku 2008 Bauer podruhé za sebou nevešel do elitní desítky. Jeho nejlepším výsledkem letos bylo čtvrté místo v klasické patnáctce z Lahti a poprvé od sezóny 2006/07 nestál v individuálním závodu SP ani jednou na stupních vítězů. Třetí dojel jen s českou štafetou v La Clusaz.

Norský triumf dokonala Björgenová

Finále běžkyň ovládla Norka Marit Björgenová, která vyhrála i stíhačku na 10 km volně. Jistá vítězka seriálu Polka Justyna Kowalczyková na start nenastoupila.

Björgenová, která vyhrála i páteční prolog a sobotní desítku s hromadným startem, absolvovala sólo závod a bezpečně ve sluncem zalitém Falunu zvítězila. Kowalczyková měla vyjet na trať druhá s odstupem 45,5 sekundy, ale místo toho závod jen sledovala mezi diváky.

"Rozhodla jsem se již dříve, že poslední závod nepojedu, a nelituji toho," řekla Kowalczyková, která vyhrála SP počtvrté z uplynulých pěti sezon. "I tak je to skvělý den, protože jsem vstoupila do historie," dodala Polka.

Čtvrtým triumfem po letech 2009 až 2011 se Kowalczyková v historické bilanci dotáhla na slavnou Norku Bente Skariovou. Úspěšnější je pouze Ruska Jelena Vjalbeová s pěti celkovými triumfy.

Za Björgenovou doběhla další Norka Therese Johaugová a třetí s více než minutovou ztrátou na vítězku skončila Švédka Charlotte Kallaová. Dvanáctinásobná mistryně světa Björgenová nasbírala ve finále 346 bodů z 350 možných a v SP se posunula na konečné čtvrté místo. O šanci na lepší umístění ji připravila absence na Tour de Ski kvůli srdeční arytmii.