Janda šestý v Ga-Pa, opět vyhrál Ahonen

Skokan na lyžích Jakub Janda vybojoval v sobotním druhém dílu Turné čtyř můstků v německém Garmisch-Partenkirchenu šesté místo a proti úvodnímu dějství v Oberstdorfu si tak o tři příčky polepšil. Už pro druhé vítězství si dolétl letošní suverén Fin Janne Ahonen.

Za Ahonenem skončili druhý Rakušan Thomas Morgenstern a třetí Němec Georg Späth. Jan Matura ani Jan Mazoch nepostoupili do druhého kola.

Janda v prvním kole výkonem 118 metrů snadno vyřadil svého japonského soupeře Hideharu Mijahiru a postoupil z pátého místa. Byl ale opět jediným Čechem, jemuž se to povedlo. Matura podlehl Němci Michaelu Uhrmannovi o 15 metrů a skončil dvaačtyřicátý, Mazoch prohrál s Morgensternem dokonce ještě větším rozdílem a byl klasifikován na 46. pozici.

:. ANKETA
Podaří se Jakubovi Jandovi vystoupit ve zbylých závodech Turné čtyř můstků na stupně vítězů? Hlasujte v anketě na konci článku.

V druhém kole ale Janda čtyři metry ubral a místo boje o medaili, k níž mu po úvodním dějství chyběly necelé čtyři body, ve výsledcích klesl - přeskočil ho ještě Rakušan Martin Höllwarth. Českému skokanovi se tak opět nepovedlo proniknout v závodu Turné na stupně vítězů. Naposledy se mezi nejlepší trojici vklínil v roce 1993 Jaroslav Sakala, který v Innsbrucku obsadil druhou příčku. V průběžném pořadí SP je Janda stále druhý, v Turné celkově osmý.

Ahonenovo deváté vítězství

Po úvodním kole vedl Ahonen o čtyři body před Späthem a v druhém kole favorizovaný sedmadvacetiletý Fin svou pozici jen potvrdil. Jeho 128 metrů bylo jednoznačně nejdelším skokem dne, a třebaže dopad nebyl zdaleka ideální, stačilo to k šestibodovému vítězství před Morgensternem. Ahonen vyhrál podeváté v sezóně a celkově už 27. závod SP v kariéře.

S velkým štěstím odvrátil potupné vyřazení z německého výběru Martin Schmitt. Dvojnásobný vítěz Světového poháru musel v Ga-Pa bodovat, jinak mu hrozilo, že do druhé poloviny Turné už nezasáhne. V prvním kole skočil sice jen 105 metrů, méně než jeho švýcarský soupeř Michael Möllinger, ale v součtu se známkami za styl svého bývalého krajana přece jen o jedinou desetinu bodu předčil.

Do druhého kola postoupil Schmitt jako poslední a s horším výkonem, než jaký mělo osm vyřazených skokanů. Dokázal však přidat alespoň jeden a půl metru a nakonec si připsal čtyři body za 27. místo.

Skokani se nyní přesunou do Rakouska, třetí závod Turné čtyř můstků se koná v pondělí v Innsbrucku.

Turné čtyř můstků - Garmirsch-Partenkirchen (Něm.)
1. Ahonen (Fin.) 260,1 b. (124+128 m), 2. Morgenstern (Rak.) 254,1 (119,5+122,5), 3. Späth (Něm.) 247,2 (120,5+118,5), 4. Höllwarth (Rak.) 243,0 (116+121,5), 5. Uhrmann (Něm.) 236,6 (118,5+116), 6. Janda (ČR) 233,1 (118+114), 7. Malysz (Pol.) 232,6 (117+115) a Ljökelsöy (Nor.) 232,6 (115+117), 9. Widhölzl (Rak.) 229,5 (117,5+115), 10. Ito (Jap.) 228,1 (115+114,5), ...42. Matura 91,8 (103,5), 46. Mazoch (oba ČR) 86,7 (101,5)
Průběžné pořadí Turné (po dvou závodech)
1. Ahonen 528,5, 2. Morgenstern 492,6, 3. Ljökelsöy 491,4, 4. Höllwarth 488,7, 5. Malysz 486,4, 6. Uhrmann 479,3, ...8. Janda 475,1, 41. Matura 169,0, 54. Mazoch 86,7