Rubriky:

Lyže a snowboard

Janda: Jak se roztrhla mlha, bylo zle

7. ledna 2005 11:35 - BISCHOFSHOFEN

Jakub Janda zažívá letos úspěšnou sezónu a je v současnosti jasně nejlepším českým skokanem na lyžích. Ve Světovém poháru mu momentálně patří třetí místo, v celkovém hodnocení prestižního Turné čtyř můstků skončil pátý. Právě o závodech na Turné, úspěších v sezóně, či o svých soupeřích rozmlouval Janda v rozhovoru pro Sport.cz.

Na závěr Turné jste skončil čtvrtý. Litujete stupňů vítězů, nebo převažuje spokojenost?
Určitě spokojenost. Ten výsledek je perfektní, i když mi utekly stupně. Nemůžu očekávat, že budu stát na bedně pořád. A věřím, že si tu potřebnou dávku štěstí vyberu někdy jindy.

Po prvním kole jste byl druhý, ve druhém jste si o dvě místa pohoršil. To vás vážně neštve?
Opravdu ne. Už když jsem se před druhým skokem chystal na nájezd, viděl jsem, že mám smůlu. Mlha, která do té doby můstek halila, se roztrhala a mně bylo jasné, že skočím méně než závodníci přede mnou.

Mlha pomáhá prodloužit let?
Funguje skoro jako protivítr. Vzduch je hustší, je cítit větší tlak.

Je pravda, že v závěru druhého kola se skákalo daleko. Nejvíc překvapil teprve devatenáctiletý Japonec Ito. Po prvním kole byl až devátý, ve druhém vytvořil nový rekord můstku a ujal se výrazného vedení. Co to s vámi nahoře udělalo?
Vůbec jsem o tom nevěděl. Před skokem mám úplně vypnuto, nevnímám okolí a koncentruji se jen na skok a sám na sebe. Sport je prostě také o štěstí a jednou ho má víc ten a jindy zase ten. Můj druhý skok navíc nebyl stoprocentní, takže bych možná neletěl o moc dál, i kdybych se svezl na mlžném oparu.

Turné jste zahájil devátým místem v Oberstdorfu a přes šesté se propracoval ke třetímu a čtvrtému. Daly by se najít příčiny toho postupného zlepšení?
Spíš toho horšího umístění na začátku. Turné podle mě patří k nejprestižnějším a nejtěžším závodům v sezóně a dalo mi zkrátka trochu práce se s tím srovnat. V Oberstdorfu mi vyšel skvěle trénink, v závodu už se tolik nedařilo. Moc jsem chtěl dosáhnout co nejlepšího umístění už v úvodu, ale bohužel jsem kazil.

Světovému poháru vládne bezkonkurenčně Ahonen, jeho skalp se ve dvanácti závodech podařilo získat pouze Malyszovi a Höllwarthovi. V čem tkví Finova neporazitelnost?
Podívejte se na Janneho, když skáče a uvidíte. Je neuvěřitelně silný a psychicky odolný. Navíc se ve Světovém poháru objevuje už od svých patnácti let a to je zkušenost, kterou nezaplatíte. K tomu je navíc obdařen skvělou technikou.

Má vůbec nějaké nedostatky?
Nikdo není dokonalý. Janne je navíc pod obrovským tlakem, který se s každým vyhraným závodem zvyšuje.

Před Turné jste dostal speciální kombinézu. Přinesla očekávaný efekt?
Měl jsem ji akorát při prvním závodu v Oberstdorfu. Nějak mi neseděla, a tak jsem se už v Ga-Pa vrátil opět ke starému střihu.

Zatímco vy zažíváte životní sezónu, někteří závodníci, jako třeba loňský vítěz Turné Sigurd Pettersen, doplácejí na zavedení pravidla o předepsané délce lyží na základě indexu hmotnosti. Dotklo se vás nějak toto omezení?
S podobnými trablemi se nepotýkám. Naštěstí jsem přesně v normě. Mám sice asi o kilo méně než loni a někdy se musím dopíjet, ale nijak mě to neomezuje.

Nebojíte se přiznat, že vám někdy činí problémy psychika. V Innsbrucku jste například boj s nervy při dlouhém čekání na věži zvládl. Lze najít recept na to, jak odbourat nervozitu?
Mám recept na to, jak se v závodě koncentrovat. Jak překonat nervozitu, na to asi ještě nepřišel nikdo.

Pomáhají vám třeba rituály?
To víte že ano. Ale jaké, to vám neřeknu.

Máte za sebou náročné období čtyř velkých závodů. Co vás čeká v nejbližší době? Odpočinek?
Na odpočinek zatím musím zapomenout. Hned v pátek ráno se přesouváme do německého Willingenu, kde ještě večer absolvujeme trénink. V sobotu je na programu závod družstev a v neděli přijdou na řadu jednotlivci. Až poté se dostaneme domů a pak snad přijde chvíle klidu.

Pavel Novotný, Sport.cz

Zrušit