Neumannová v klasické desítce bronzová

Kateřina Neumannová uspěla v estonském Otepää v sobotním závodu na 10 kilometrů klasickou technikou a obsadila třetí místo. Vyhrála vedoucí Světového poháru Norka Marit Björgenová, za kterou česká závodnice zaostala téměř o půl minuty. Pro nejlepší výsledek v sezóně SP si v Otepää doběhl Lukáš Bauer, který skončil devátý v závodě na 15 kilometrů klasicky.

Druhá dnes na desetikilometrové trati skončila krajanka Björgenové Hilde Pedersenová. Čtyřiadvacetiletá Björgenová získala šesté prvenství v sezóně a upevnila si suverénní vedení v seriálu. Druhá je stále Estonka Kristina Šmigunová, i když na domácí trati skončila šestá. Neumannová dnešní desítku rozběhla svižně a na prvním mezičasu po dvou kilometrech byla nejrychlejší, těsně následována norskou dvojicí.

Pak zrychlila Björgenová a šla do čela. Po necelých šesti kilometrech měla na druhou Neumannovou k dobru přes 12 sekund. Na třetím místě se držela ještě Finka Kaisa Saarinenová, která v závěru stejně jako česká závodnice neodolala útoku čtyřicetileté Pedersenové.

Zkušená Norka zaostala za svou vítěznou krajankou o deset sekund, díky zisku 80 bodů se posunula na třetí místo ve Světovém poháru. Neumanová zůstala v hodnocení Světového poháru na průběžné páté pozici.

Mezi muži se na 15ti kilometrové trati prosadil domácí oblíbenec Andrus Veerpalu. Lukáš Bauer doběhl devátý, je to jeho nejlepší výsledek v letošním Světovém poháru. Na stupně vítězů se probojoval ještě Estonec Jaak Mae. Na druhé místo se mezi ně vklínil Nor Frode Estil, kterého Veerpalu porazil o 42,3 sekundy.

Bauer bodoval potřetí v sezóně, jeho maximem zatím byla třináctá pozice z listopadové klasické patnáctky ve švédském Gällivare. Ve Světovém poháru se posunul na 33. místo před Jiřího Magála, který byl překvapivě dosud z českých běžců v průběžném pořadí nejvýš, ale dnes na body nedosáhl. Obsadil 37. místo se ztrátou dvou minut a 50 sekund na vítěze.

Bauer za Veerpaluem zaostal o minutu a 18 sekund. Po necelých šesti kilometrech figuroval na mezičasu na šestém místě, tři kilometry před cílem byl sedmý, ale v závěru ho předstihli ještě vedoucí muž Světového poháru Němec Axel Teichmann a Nor Odd- Björen Hjelmeset.

V neděli se v Otepää poběží sprinty klasickou technikou.

Ženy - 10 km klasickou technikou:
1. Björgenová 27:20,2 min., 2. Pedersenová (obě Nor.) -10,5, 3. Neumannová (ČR) -29,0, 4. Saarinenová (Fin.) -39,0, 5. Künzelová (Něm.) -40,8, 6. Šmigunová (Est.) -55,0, 7. Kuitunenová (Fin.) -55,1, 8. Baranovová-Masolkinová (Rus.) -56,9, 9. Paruzziová (It.) -58,0, 10. Čepalovová (Rus.) -58,6.