Janda se dočkal - vyhrál závod Světového poháru!

TITISEE-NEUSTADT (Německo)

Skokan na lyžích Jakub Janda poprvé v kariéře zvítězil v závodu Světového poháru. V německém Titisee-Neustadtu triumfoval před Polákem Adamem Malyszem a Finem Ristem Jussilainenem. Janda získal pro český skok na lyžích první vítězství ve Světovém poháru po jedenácti letech. Před ním naposledy vyhrál Jaroslav Sakala v lednu 1994 v Liberci.

Šestadvacetiletý Janda počtvrté v sezóně vyhrál první kolo a konečně se mu povedlo tuto výhodu přetavit v celkový triumf. Po sobotním druhém místě za Finem Janne Ahonenem mu dnešní závod ideálně vyšel. Jeho první pokus měřil 134 metrů a před druhým Malyszem (131 m) měl v polovině soutěže komfortní náskok 5,4 bodu. Nakonec vyhrál o rovných dvanáct bodů.

Už při dopadu vyskočil na trenérské tribuně radostí do vzduchu slovinský kouč českého týmu Vasja Bajc. Janda po chvíli váhání také začal jásat a vyválel se ve sněhu. Poprvé si pak na stupních vítězů Světového poháru vyslechl českou hymnu a na jeho jindy kamenné tváři bylo znát dojetí ze životního úspěchu.

"Je to jako sen. Ještě pořád nevěřím, že nespím," řekl Janda bezprostředně po slavnostním ceremoniálu televizní stanici RTL. Díky stobodovému zisku si upevnil druhé místo v průběžném pořadí seriálu, jeho odstup za Ahonenem je ale propastný.

Dobře si dnes vedl i další český skokan Jan Matura. Do druhého kola proklouzl z posledního, třicátého místa a nakonec obsadil 20. pozici. Výš skončil ve Světovém poháru jen loni v lednu v Liberci, kde byl devatenáctý.

Vedoucímu muži Světového poháru Ahonenovi, který se v sobotu vrátil do seriálu po prodělané chřipce, se dnes nedařilo. Jeho suverenita v této sezoně dostala trhliny už v prvním kole, po němž byl s výkonem 127,5 metru sedmý. V druhém skoku se sice zlepšil na 131 metrů, ale v pořadí si nepolepšil.

"Žádné velké zklamání necítím," řekl Ahonen, i když sedmé místo pro něj bylo nejhorším výsledkem v tomto ročníku. Dosud byl dvanáctkrát první a dvakrát druhý.