Rubriky:

Lyže a snowboard

Janda se mazákem necítí, bez Bajce by nevyhrál

24. ledna 2005 17:34 - PRAHA

Schován za maskou koncentrace prožívá skokan na lyžích Jakub Janda uvnitř euforii. V neděli se mu podařilo po několika nedávných nadějných pokusech poprvé v kariéře vyhrát závod Světového poháru a znovu vrátil českému skoku zašlý punc. Přitom jen málokdo po minulých sezónách čekal, že se talent jménem Janda probudí.

"Kdyby mi někdo na podzim řekl, že vyhraji závod, tak bych si o něm myslel, že ten člověk není normální, že tohle nemůže nastat," řekl v pondělí Janda novinářům v Liberci, kde bude v úterý a ve středu skákat na mistrovství republiky.

Od listopadu si zvyká na stupně vítězů. Na "bednu" už stoupal osmkrát. "Jako mazák si nepřipadám. Je to tam krásné, ale dneska tam jsem a zítra tam být nemusím," uvedl Janda. Hlavu v oblacích nemá. "Já a hvězda? To ne, jsem úplně normální," prohlásil.

Působí odměřeně a tvrdí o sobě, že se neumí radovat. "Možná je to maska. Snažím se emoce málo pouštět na povrch. Je to těžké naučit se koncentrovat na jeden určitý skok," uvedl Janda.

Za úspěchy stojí Bajc

Opakuje, že za své úspěchy vděčí především vděčí příchodu slovinského trenéra Vasji Bajce k národnímu týmu. "Bez něj bych tam nebyl," řekl skokan. Má jistotu, že dostane materiální vybavení rychle a podle představ. To by se dřív nestalo. "Kdyby tam nebyl Vasja, tak by to asi nebylo nikdy," mínil Janda.

Světoběžník Bajc dokázal Jandu uklidnit především psychicky. O to se dříve marně snažila třeba psycholožka. "Vasja je profík, sám skákal a dobře ví, co se skokanovi honí hlavou a umí s tím pracovat," uvedl Janda a nezatracoval ani práci s psycholožkou. "Byla skvělá, neměla nulový efekt, ale loni, i kdybychom měli deset psychologů, tak by nepomohlo nic. Loňská sezóna byla utopie a jsem rád, že je pryč," udělal za minulostí tlustou čáru.

Po nedělním vítězství v Titisee-Neustadtu mu blahopřáli všichni soupeři. Gesto obdivu přidal i suverén sezóny Fin Janne Ahonen. "Řekl mi super, nasadil kamennou tvář a šel," uvedl Janda. Hodně ho potěšil jiný Fin, v závodě třetí Risto Jussilainen. "Tohle je tvůj velký okamžik a ten si pořádně vychutnej," řekl Jandovi, když stoupal na stupně vítězů, a český skokan byl dojatý.

V běhu víš, že když máš formu

Janda skáče jak z partesu, ale necítí se v neochvějné pozici, že bude vyhrávat každý závod. "Teď to po mně budete chtít, ale příště mohu být desátý nebo nepostoupit do druhého kola. V běhu víš, že když máš formu, tak vyhraješ, ale ve skocích to nejde. Výsledek ovlivňuje strašně moc okolností," upozornil Janda.

Nabral sebevědomí, ale do každého prvního kola nastupuje nervózní, jestli to zase dobře dopadne. Přitom ví, že průměrný skok mu stačí na první desítku. "To je pěkné, ne? Asi to je satisfakce za minulé špatné roky," uvažoval šestadvacetiletý Janda.

Vítěz Turné čtyř můstků Ahonen dokázal vyhrát už dvanáct závodů. Janda na něco podobného nemyslí, Fina přirovnal k jeho slavnému krajanovi Mattimu Nykänenovi. "Jako malý jsem o něm četl článek, v kterém psali, že je robot, protože pořád vyhrával. Kdoví, jestli Ahonen taky není robot," vtipkoval Janda.

Sakala přišel zkrátka

Sezóna se mu daří, ale už trochu přestával věřit, že by mohl vyhrát. Cítil únavu. K duhu mu přišel minulý týden, kdy pracoval na kondici. "Zvedlo mě to," řekl Janda, ale ráno před vítězným závodem byl zas skleslý. "Dneska nemůžu nic skočit, říkal jsem si. Ale nakonec jsem to rozproudil a vyšlo to," ulevil si.

Jeho otec sledoval nedělní závod v baru Jaroslava Sakaly. Po triumfu mluvil s tátou i bývalým skokanem, který jako poslední před Jandou vyhrál z Čechů před jedenácti lety závod SP. "Táta na mě vsadil, dobře to nakombinoval a vyhrál," uvedl Janda. Naopak Sakala si poprvé v sezóně na Jandu vsadit nestihl a přišel zkrátka.

Těsně po vyhlášení usedl druhý muž Světového poháru do transitu s řidičem trenérem Vasjou Bajcem, dalšími pasažéry Janem Maturou a servismanem a hodinu a půl po půlnoci přijeli do Liberce. Spěchal za skokany do baru, v kterém stihli alespoň hodinovou oslavu. "Dal jsem si dva panáky a v půl třetí ležel v posteli," prohlásil Janda.

ČTK, Sport.cz

Zrušit