Rubriky:

Lyže a snowboard

Lyžař Kraus vyrazil na X-games

24. ledna 2005 19:40 - PRAHA

Když se před čtyřmi lety začal v Evropě prosazovat skikros, rozhodl se slalomář Tomáš Kraus, že se začne přeškolovat na tuto novou lyžařskou disciplínu. A udělal dobře. Nyní vede Světový pohár a v pondělí jako jediný Čech zamířil do amerického Aspenu na prestižní Xgames. Poslední tři závody vyhrál, a tak by při páteční "skikrosové olympiádě" měl být favoritem.

Jenže americké podmínky jsou často specifické. Místo čtveřice se sněhovým korytem bude prohánět šest lyžařů, trať má méně zatáček a více skoků, navíc při takřka nulové vlhkosti má i tamní sníh odlišné vlastnosti.

Kraus využije díky svému postavení v týmu Fischer možnost vzít s sebou francouzského servismana. "Je skvělý. A i když mi třeba nenamaže tak skvěle, řekne, že je to dobré. Jsem klidnější, než kdybych si mazal sám a věděl, že to není ono," usmívá se děčínský lyžař.

Chce do velkého finále

V zámoří mají X-games (zkratka z extreme games) obrovskou prestiž, pozvánku od organizátorů dostala třicítka jezdců z celého světa, tamní televize z nich vysílá přenosy 24 hodin denně. "Jestli bych vyměnil vítězství ve svěťáku za prvenství na Xgames? To určitě, tam je to megaakce, záběry z finále chodí celý rok na několika kanálech," přibližuje atmosféru klání, kde se během několika dnů představí lyžaři, snowboardisté, ale i freestyle motokrosaři.

Vloni dojel Kraus na jedenáctém místě, letos touží minimálně po postupu do velkého finále mezi nejlepších šest. "Ale chci vyhrát," neskrývá se za nízké cíle. Kvůli prestiži i financím. Odměny jsou na Xgames několikrát vyšší než ve Světovém poháru (přes tři tisíce eur). "A nejde jen o jednorázový úspěch, nabalí se na něj spousta dalších věcí," říká Kraus.

Třicetiletý lyžař jel čtyřikrát na mistrovství světa ve sjezdovém lyžování, teď už je ale jeho doménou skikros spadající pod akrobatické lyžování. "Po nějakých osmnácti letech ve slalomu jsem zjistil, že už mě to tak nenaplňuje, a když jsem začal ve skikrosu vítězit, zůstal jsem u něj," vypráví muž, jenž vyhrál historicky první závod Světového poháru ve francouzském Tignes.

Řeči, že skikros je disciplína pro sjezdaře, kteří se neprosadí v alpském lyžování, odmítá. "Když teď s námi začal jezdit bývalý účastník Světového poháru Ital Cattaneo, vypadl hned v první jízdě," dává příklad.

Bývá dost zraněných

Skikros je boj. Vloni po pádu v Itálii si Kraus pochroumal vazy pod lopatkou, sotva se mohl hýbat, ale při četných kolizích dochází i k mnohem horším zraněním. "V tomhle ročníku je průměr tak tři vrtulníky na závod," říká lídr SP. "Nejčastější jsou zlomené nohy, naražené páteře, nebo třeba přeříznuté šlachy na ruce," cituje jak z výpisu chirurgické ordinace. S manželkou se ale o tyto zkušenosti nedělí. "Doma radši říkám jen kladné stránky tohoto sportu," přiznává. V závodě ho chrání jen helma a páteřní pás.

Svým dravým stylem jízdy si vydobyl přezdívku ,Řezník‘. Se 183 cm a 85 kg přitom nepatří ke golemům kolotoče Světového poháru. "Vždyť jsou i malí řezníci," směje se. Skikros však má své dané regule. "Nikdo by neměl soupeře stáhnout nebo srazit na skoku," vyjmenovává dvě základní pravidla. Jinak je posuzování soubojů na trati dost benevolentní, často záleží na férovém přístupu jednotlivých závodníků.

I v Americe se bude Kraus spoléhat na svoji největší zbraň: rychlý start. "Jaký je můj recept? To je tajemství. Aspoň takhle to vždycky říkám, protože sám nevím, jak to dělám," směje se vítěz celkem čtyř závodů Světového poháru.

Michal Osoba, Právo

Zrušit