Rubriky:

Lyže a snowboard

Živě

Lyžař Řezáč ve čtyřiceti letech okusil triatlon a získal skalp Krňávka

17. června 2013 23:44

I ve čtyřiceti můžete poznat nové výjimečné zážitky, proč ne? I když jste světově uznávaná hvězda svého sportovního odvětví. Stanislav Řezáč, jeden ze tří nejlepších dálkových lyžařů světa, okusil v sobotu poprvé triatlon. A hned získal cenný skalp Martina Krňávka, jedné z výrazných postav českého triatlonu, ještě loni pátého z mistrovství světa ITU na dlouhých tratích.

 

SLČR

Řezáč skončil druhý v terénním triatlonu Xterra easy v Ostrově na tratích 400 m plavání - 14 km MTB - 5 km běh, dvě a půl minuty za Ondřejem Petrem z Cvikova. „Ale jo, nemuseli mě přemlouvat. Martin (Müller) mi pomohl sehnat auto, pořádají to Novákovi (lyžař Petr, jeho předloňský parťák v Patria Direct teamu, už zkušený xterrista, pozn. red.). Je tam dobrý pěkný terén," říkal.

„Nejsem ještě ve formě, začínám teprve tři týdny trénovat. Plavání bylo jen tři sta metrů, víc bych asi neuplaval," směje se a hodnotí svůj výkon. Jeho první lyžařský závod ho čeká až za dva měsíce ve Švédsku 56 km na kolečkových lyžích.

Jak se muž, pověstný precizností v přípravě, a výběrem materiálu, nachystal? „Půjčil jsem si neopren velikosti XL do Zootu. Měl jsem strach, abych jim ho neroztrhl, nešlo mi to sundávat, je to dost drahá záležitost. Kolo mám od Treka hardtail s velikým rámem," popisuje.

Díky síle paží i velké kyslíkové kapacitě většina lyžařů dobře plave i bez tréninku. To vedle Řezáče potvrdila i druhá žena v easy závodě, česká reprezentantka v běhu na lyžích Petra Nováková. Před časem také Koukal, Bauer, Jakš, Novák a další.

Řezáč: Bylo mi velký teplo

„Rok jsem neplaval, do bazénu se vůbec nedostanu. Ukrauloval jsem to, po dvoustech metrech se rozjel. Ani to nebylo snad tak špatný, bylo mi jen velký teplo," potvrdil Řezáč.

Pak už byl v pohodě. „Na kole to bylo dobrý, jsem zvyklý. Mám velký kolo, do terénu jsem se těžko poskládal. To víte, devětadvacítky, rám 23 palců. Ale někdy ve dvaadvaceti jsem jezdil závody, šlo to. Bylo trošku bahýnko, ale nebyla nebezpečná trať." Zajel třetí nejlepší čas a dostihl i Krňávka. Ten už prý jen běhá hodinu denně a věnuje se prodeji čokolády.

V depu si pak Řezáč zapomněl číslo a musel se vracet, to by snad ani nebyl on... S přechodem žádnou potíž neměl. „Běželo se mi dobře, nebylo to dlouhý po třiceti minutách na kole. Jel jsem naplno jako závod. Dalo by se asi přidat, to jo, ale nešetřil jsem to."

Triatlon se mu zalíbil, ale zatím s ním velké plány nemá. „Jsem rád, že jsem si to dal. Mohl bych být o třídu lepší. Ale nemám moc čas, chci se soustředit na zimu. A nebaví mě něco dělat napolovic. Buď být dobrý, ale šmrdlat to ne. K lyžování to je dobrý doplněk. Za rok bych si rád dal delší trať," slíbil.

Koncem června jede na osm dnů do Norefjellu na kolečkové lyže, potkat se a potrénovat s chlapci ze svého týmu Xtra Personell. Sníh ochutná až v říjnu.

Tomáš Nohejl

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Tour de France 2019

106. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France začíná v sobotu 6. července v Bruselu a vyvrcholí v neděli 28. července v Paříži. Z loňského roku vítězství obhajuje velšský cyklista Geraint Thomas. Z Čechů se letos na startu představí pouze Roman Kreuziger.