Záhrobská skončila na MS pátá, vyhrála Kosteličová

SANTA CATERINA (Itálie)

Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila páté místo v kombinačním závodu na mistrovství světa v Santa Caterině. Zlatou medaili obhájila Chorvatka Janica Kosteličová, druhá byla Švédka Anja Pärsonová a třetí skončila Marlies Schildová z Rakouska. Záhrobské chybělo k bronzu 49 setin sekundy.

Za týden dvacetiletá Záhrobská svým pátým místem dosáhla nejlepšího výkonu lyžařů na MS v české historii. Před čtyřmi lety ve Svatém Antonu byl Ondřej Bank také v kombinaci šestý. Záhrobská zároveň vyrovnala 23 let starý výkon bývalé československé reprezentantky Olgy Charvátové.

Česká specialistka na točivé disciplíny stoupala pořadím po každé jízdě dnešní třídílné kombinace. Sjezd zajela na své poměry slušně a patřila jí osmnáctá příčka. Ve slalomu pak dokázala, že patří mezi světovou špičku. Po prvním kole se již dělila díky čtvrté nejrychlejší jízdě s Rakušankou Elisabeth Görglovou o páté místo.

V druhém kole, jež se v Santa Caterině jelo v takřka desetistupňovém mrazu za umělého osvětlení, byla dokonce Záhrobská třetí nejrychlejší a na páté příčce se osamostatnila.

Od dopoledního sjezdu kralovala poli závodnic Kosteličová, jež si nenechala svůj náskok vyrvat ani dotahující Pärsonovou. Trojnásobná olympijská vítězka z Chorvatska nakonec v součtu tří jízd nasbírala náskok takřka sekundy a půl, Schildová byla bronzová s odstupem dvou sekund a 70 setin.

Druhá česká závodnice Lucie Hrstková obsadila sedmnácté místo. Závod dokončilo jednadvacet lyžařek.

Výsledky - kombinace:
1. Kosteličová (Chorv.) 2:53,70, 2. Pärsonová (Švéd.) -1,45, 3. Schildová (Rak.) -2,70, 4. Kildowová (USA) -2,90, 5. Záhrobská (ČR) -3,19, 6. Zettelová (Rak.) -3,74, 7. Ertlová (Něm.) -3,78, 8. Görglová (Rak.) -3,83, 9. Mancusová (USA) -3,92, 10. Mazeová (Slovin.) -4,11, ...17. Hrstková (ČR) -9,35.