Rubriky:

Lyže a snowboard

Jak se lyžaři utkali s biatlonisty. Jako ve Skandinávii

31. července 2013 13:24

Všelyžařský kemp dětí a mládeže za účasti reprezentantů přinesl zajímavý model letní přípravy i upevnění soudržnosti napříč disciplínami. „Inspirovali jsme se ve Skandinávii a Kanadě, kde podobných akcí bývá plno. Všichni si to pochvalovali a chceme na to navázat i na konci zimy," řekl Jakub Opočenský, šéf projektu a metodik Svazu lyžařů ČR.

V Česku probíhalo dosud jen několik soukromých kempů zaměřených zejména na běh na lyžích a sjezd. „Tady ale mají děti šanci poznat sportovce věnující se jiné disciplíně a trávit čas v odlišné skupině. Je to pro ně zpestření a změna rytmu. Některé děti se připravují v rodinných týmech a během roku nemají šanci potrénovat v kolektivu," dodává Opočenský.

Kemp proběhl koncem července v Trutnově za účasti 45 dětí, mezi nimiž byli běžci na lyžích, sjezdaři, zástupci severské kombinace, skoků na lyžích a dokonce i biatlonu, který v tuzemsku funguje pod vlastním svazem. Na rozdíl například od Rakouska, kde patří pod společnou „značku" i s lyžaři.

Trenérsky ho vedle Opočenského, mladého absolventa FTVS, vedli šéftrenérka běžecké mládeže Zora Honzlová, Martin Jasanský, ale například i Jan Petržela, medailista z juniorského mistrovství í světa v orientačním běhu, šéf trutnovského SCM plavců Tomáš Břeň, specialistka na atletiku a gymnastiku Petra Štěpánková, a také Petr Hradecký, juniorský mistr světa v biatlonu a expert na kolečkové lyže. Biatlon zastupoval ještě Jiří Faltus a děti si tak vyzkoušely i střelbu. Pomáhali i další trenéři z klubu Olfin Car - Vella Trutnov a studenti FTVS.

Možná největší úspěch slavil týmový orientační běh. „Družstvo složené z mixu čtyř nalosovaných dětí různých ročníků. Nejrychlejší zvládly asi tříkilometrovou trať za 23 minut, ale týmy, které lehce zakufrovaly, neměly daleko ke dvěma hodinám," vypráví vedoucí muž kempu.

Na závěr kempu proběhla předposlední den "trutnovská olympiáda" – závod na dovednostní dráze na kolečkových bruslích + běžecká překážková dráha. Nejrychlejší čas dne měl biatlonista Tomáš Mikyska.

Medaile předávala slalomářka Michaela Smutná, fandit a pomáhat přišel i běžec Ondřej Horyna nebo bývalý běžec Martin Petrásek. Vyhlášení a předávání cen proběhlo za účasti Hany Horynové, místostarostky města Trutnova a Čestmíra Skrbka, sportovního ředitele běžeckého úseku svazu.

„Reakce po kempu byly jak z řad dětí, tak rodičů jenom pozitivní a na základě poptávky by měl příští rok proběhnout ve dvou bězích pro starší a mladší děti. Určitě bych rád, aby se z této akce stala tradice za účasti dalších lyžařských disciplín. Uspořádat podobnou akci v zimě vzhledem k rozjeté závodní sezóně je náročnější, ale myslím, že na přelomu března a dubna by to bylo možné," těší se Jakub Opočenský.

Tomáš Nohejl

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard