Rubriky:

Lyže a snowboard

Záhrobská vybojovala historický bronz!

11. února 2005 15:59 - SANTA CATERINA

Lyžařka Šárka Záhrobská přiveze z mistrovství světa v italské Santa Caterině první českou medaili v historii světových šampionátů v alpském lyžování. V den svých dvacátých narozenin vybojovala bronzovou medaili ve slalomu, zlato brala Chorvatka Janica Kosteličová.

Kosteličová se stala první sjezdařkou po 23 letech, která získala na světovém šampionátu tři zlaté medaile. Chorvatka vyhrála také kombinaci a sjezd. Tři zlaté naposledy na MS vybojovala švýcarská závodnice Erika Hessová ve Schladmingu 1982.

V cílovém prostoru Kosteličová, kterou trápilo silné nachlazení, po dojezdu jen stěží lapala po dechu. "Jsem jedna z nejšťastnějších žen na světě. Jsem ale velice, velice unavená. Potřebuji si pořádně odpočinout," řekla Chorvatka. "Je mi hodně zle. Před závodem jsem zkusila sníst tolik čokolády, kolik jen šlo, abych získala nějakou energii," dodala.

Záhrobská oslavila bronzovou medailí dnešní dvacáté narozeniny a stala se nejúspěšnější českou lyžařkou na mistrovství světa. V Santa Caterině v minulých dnech dojela pátá v kombinaci a překvapila desátým místem v obřím slalomu. Před ní byla nejlepší Olga Charvátová - pátá, devátá a osmnáctá na zmíněném mistrovství světa v rakouském Schladmingu.

"Je to pro mne obrovské překvapení. Chtěla jsem vlastně jen dojet v elitní desítce, ale tohle je nádherný dárek k mým narozeninám," řekla šťastná Záhrobská v cíli novinářům. "První kolo bylo těžké a ve druhém už jsem byla hodně unavená. Nejdůležitější bylo dát do toho v obou jízdách sto procent," dodala.

Útok ze čtvrtého místa

Po prvním kole slalomu figurovala Záhrobská na čtvrtém místě. Na třetí Kosteličovou ztrácela 31 setin vteřiny. Vedla už jistá celková vítězka slalomu Světového poháru Poutiainenová a na druhém místě byla Švédka Anja Pärsonová, která druhé kolo nedokončila.

Česká lyžařka se s otcem a trenérem Petrem Záhrobským před startem prvního kola domluvila, že začne na jistotu, aby se dostala z kritického místa, a pak měla závod rozjet. "Šárce se to podařilo a čtvrté místo je dobré," zhodnotil závod v poločase Záhrobský pro Českou televizi.

První kolo, které obtížně vytyčil americký trenér Trevor Wagner, nedokončila řada favoritek. Na zavřenou čtvrtou branku před koncem doplatily Kristina Koznicková z USA, Němka Monika Bergmannová-Schmudererová, Slovenka Veronika Zuzulová a po pádu projela cílovou bránou vleže i Rakušanka Marlies Schildová. Z elitní patnáctky dokončilo úvodní kolo jen sedm slalomářek.

Naděje Pärsonové zhasly

Druhé kolo postavil Ante Kostelič, otec obhájkyně titulu, a na svahu Deborah Compagnoniové nahustil nezvykle vysoký počet 69 branek. "Je to zatočené a bude to vabank," uvedl Záhrobský.

Záhrobská náročnou pasáž na začátku druhého kola zvládla opatrně a ve druhé polovině výrazně z rychlila. Dojela do cíle a v tu chvíli vedla o 17 setin před Rakušankou Kathrin Zettelovou.

Za ní jedoucí Kosteličová byla rychlejší, ale česká medailová radost propukla poté, co Pärsonová jízdu nezvládla a vyjela mimo trať. Poutiainenová udělala několik chyb, přesto nakonec brala stříbro.

Další česká slalomářka Petra Zakouřilová skončila dvacátá, Michaela Smutná nedokončila druhé kolo. Eva Kurfürstové byla po prvním kole na 43. místě a do druhé jízdy nenastoupila.

ČTK, Sport.cz

Zrušit