Rubriky:

Lyže a snowboard

Neumannová si doběhla pro první zlato!

17. února 2005 13:46 - OBERSTDORF

Začátek mistrovství světa jak ze snu. Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová vyhrála ve čtvrtek hned první závod šampionátu v klasickém lyžování v německém Oberstdorfu a získala tak své premiérové světové zlato. Česká reprezentantka ustála v závodu na 10 km volnou technikou souboj s Ruskou Julií Čepalovovou, která na druhém místě ztratila jen 1,2 sekundy.

Bronz náleží suverénce Světového poháru Marit Björgenové z Norska, která na první dvě závodnice v cíli ztratila patnáct sekund.

Narozdíl od předešlých dnů, kdy Oberstdorf zasypal čerstvý sníh, panovaly ideální podmínky. Teplota se pohybovala kolem čtyř stupňů pod nulou a německé středisko se topilo ve slunci.

Česká reprezentantka, jíž ještě před pár dny trápila viróza, vybíhala na náročnou trať až jako předposlední a měla tak informace o časech svých největších soupeřek. Jako nejvážnější konkurentka favorizované Neumannové se vyklubala Čepalovová, už v polovině závodu bylo jasné, že o zlato se poperou právě tyto dvě závodnice.

Ruska nasadila neuvěřitelné tempo a po necelých sedmi kilometrech najela na do té doby vedoucí Björgenovou víc než třináct sekund. Neumannová však jízdu své soupeřky spolehlivě hlídala a s výjimkou druhého mezičasu byla vždy rychlejší.

Na předposledním měřeném úseku už vedla o víc než tři sekundy a šanci vybojovat první velké zlato, které si s voudenním zpožděním nadělila k dvaatřicátým narozeninám, už nepustila. Neumannová přidala nejcennější kov ke sbírce tří stříbrných a jedné bronzové medaili z olympijských her a dvou bronzů z mistrovství světa.

Program úvodního dne světového šampionátu pokračuje v 15 hodin běžeckým závodem mužů na 15 km volně. Ve startovním poli se představí také české kvarteto Lukáš Bauer, Jiří Magál, Martin Koukal a Petr Michl.

MS v klasickém lyžování - Oberstdorf (Něm.)
běh - ženy, 10 km volnou technikou
1. Neumannová (ČR) 26:27,6 min.
2. Čepalovová (Rus.) + 1,2
3. Björgenová (Nor.) + 15,2
4. Šmigunová (Est.) + 18,6
5. Baranovová-Masolkinová (Rus.) + 31,5
6. Zavjalovová (Rus.) + 32,7
7. Malachovová (Kaz.) + 34,5
8. Valbusaová (It.) + 36,0
9. Kowalczyková (Pol.) + 41,6
10. Steiraová (Nor.) + 46,2
...
34. Janečková (ČR) + 2:58,4
55. Erbenová (ČR) + 4:24,2
57. Nývltová (ČR) + 4:29,9

Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard