Rubriky:

Lyže a snowboard

Janda brnkal na kytaru a spal s medailí

22. února 2005 08:22 - OBERSTDORF

Vesele pozpěvovali. Jakub Janda se sápal po kytaře, ač mu zacházení s ní je poněkud vzdálenější než skokanské dovednosti, které proměnil ve stříbrnou medaili z bitvy jednotlivců na středním můstku při lyžařském mistrovství světa v Oberstdorfu. Skokanský tým si v pondělí večer v Českém domě v Oberstdorfu užíval volného večera.

Jen náznaky melodie od skupiny Nirvana dokázal Janda vykouzlit z nástroje. "To Honza Matura je na tom podstatně lépe, má doma i elektrickou kytaru a docela to umí. Já když to naposledy zkoušel u táboráku, tak jsem ji držel tak nešťastně, že málem shořela," líčil Janda.

Nechával kolovat medaili, jež by mu měla vynést i svazovou prémii. Rozjitřené debaty v průběhu nedělního večera přiměli činovníky svazu k oficiálnímu znovu potvrzení výše odměn pro medailisty. Čtvrt miliónu je přichystáno pro majitele zlata. O padesát tisíc méně pobere druhý v pořadí, na třetího česká 150 000 korun. A to nejen pro běžce, jak se původně spekulovalo.

Sumy podstatně vyšší ale Janda vydělal v tomto ročníku Světového poháru. Na prémiích za sérii umístění mezi nejlepšími si v přepočtu získal už 2 150 000 korun.

Mířil do posilovny

Šampionát ale vnímá jako mimořádný závod. "Svěťák je komerční, mistrovství světa je o medailích. Tu stříbrnou mi nikdo nevezme a dost lidí si bude pamatovat, že v Oberstdorfu 2005 jsem byl druhý. Jestli prémie budou nebo nebudou, to je záležitost svazu, jen by mi bylo divné, kdyby je dostali jen někteří," říkal frenštátský skokan. Jakoby symbolicky byl v nápojovém lístku drink zvaný Kamikadze.

Medaile se nemohl nabažit. "Dokonce jsem s ní spal." Včera už zase s týmovými kolegy mířil do posilovny. "Poslední volný den jsem měl v pondělí před mistrovstvím, jenže ten jsem proležel nemocný v posteli. A před tím? To už ani nepamatuju," pravil a jako již tradičně odmítal prognózy před dalším kláním. "To jsou spekulativní otázky," odvracel dotazy na to, jak může dopadnout při pátečním závodě na velkém můstku.

Václav Procházka, Právo

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard