Nor Björndalen se stal mistrem světa ve sprintu biatlonistů

HOCHFILZEN (Rakousko)

Norský biatlonista Ole Einar Björndalen se stal v sobotu mistrem světa ve sprintu. V rakouském Hochfilzenu o 10,5 vteřiny porazil Němce Svena Fischera, bronzovou medaili získal Ilmars Bricis z Lotyšska. Nejlepších z českých biatlonistů Tomáš Holubec díky bezchybné střelbě obsadil patnáctou příčku.

Do bodované třicítky se vešel i Roman Dostál, jenž navzdory třem střeleckým chybám skončil osmadvacátý. Michal Šlesingr a Zdeněk Vítek se umístili na rozhraní páté a šesté desítky.

Úvodní závod mistrovství světa se nevydařil vedoucímu muži Světového poháru Raphaelu Poiréeovi z Francie. Obhájce titulu na obou střeleckých položkách udělal po jedné chybě, a protože za svými největšími soupeři zaostal i v běhu, skončil s více než minutovou ztrátou třináctý. Přišel tak o první místo v průběžném pořadí SP, které mu sebral dnes stříbrný Fischer.

Německý biatlonista dlouho držel vedoucí pozici a porazil ho až poslední z favoritů na trati Björndalen. Pětinásobný olympijský vítěz, který se nedávno zúčastnil světového šampionátu v klasickém lyžování, i v Hochfilzenu potvrdil suverenitu na sprinterské trati. Stejně jako Fischer sice minul jeden z terčů na první střelbě, ale díky druhému nejlepšímu běžeckému výkonu vyhrál pátý sprint ze šesti, jichž se v této sezoně zúčastnil.

Třetí skončil překvapivě Lotyš Bricis. Čtyřiatřicetiletý biatlonista zásluhou bezchybné střelby o 2,3 vteřiny porazil čtvrtého Sergeje Čepikova z Ruska a po bronzu z mistrovství světa v roce 2001 ve slovinské Pokljuce získal druhý cenný kov z velké akce.

Výsledky:
Muži - sprint:
1. Björndalen (Nor.) 24:37,5 min. (1 tr. okruh), 2. Fischer (Něm.) -10,5 (1), 3. Bricis (Lot.) -24,0 (0), 4. Čepikov -26,3 (1), 5. Kruglov (oba Rus.) -34,1 (0), 6. Greis -41,9 (1), 7. Gross (oba Něm.) -49,4 (1), 8. Bergman (Švéd.) -51,2 (1), 9. Sikora (Pol.) -51,5 (1), 10. Defrasne (Fr.) -53,5 (1), ...15. Holubec -1:09,4 (0), 28. Dostál -1:34,7 (3), 59. Šlesingr -2:25,4 (2), 62. Vítek (všichni ČR) 2:29,1 (4).