Norové opanovali sprint v Lahti

LAHTI

Prvních pět míst pro Norsko - tímto výsledkem skonči sprint na 1,4 km Světového poháru ve finském Lahti. Nejrychlejším z nich byl třiadvacetiletý Börre Näss. O pouhou desetinu sekundy za ním skončil T. A. Hetland.

Také mezi ženami slavila první triumf v životě Švédka Lina Anderssonová, která stejně jako Hetland skončila druhá ve sprintu na šampionátu v Oberstdorfu. V dnešním finále předstihla o tři desetiny druhou Finku Kirsi Välimaaovou. Finále "B" vyhrála Němka Claudia Künzelová a odsunula ze třetí pozice ve Světovém poháru Kateřinu Neumannovou.

"Takový výsledek jsem nečekala, protože v klasice nejsem tak silná. Třetí místo bych ráda udržela, na první příčku už to nebude," řekla Künzelová na adresu vedoucí Marit Björgenové, která vede pohárové pořadí s velkým náskokem. V celkovém hodnocení sprinterské části seriálu už má Norka jisté prvenství.

Čeští běžci v dnešních sprintech, které byly náhradou za zrušené lednové závody v estonském Otepää, nestartovali.

Výsledky - sprint (1,4 km klasickou technikou):
Muži:
Finále A: 1. Näss 2:54,6 min., 2. Hetland -0,1, 3. Rönning - 0,2, 4. Svartedal (všichni Nor.) -0,4.
Finále B: 1. Hattestad (Nor.) 2:56,7, 6. Brink (Švéd.) -0,2, 7. Iversen (Nor.) -1,0, 8. Pyykönen (Fin.) -2,8.
Průběžné pořadí SP (po 15 závodech): 1. Teichmann (Něm.) 548 b., 2. Hetland 436, 3. Vittoz (Fr.) 434, 4. Sommerfeldt 348, 5. Angerer (oba Něm.) 332, 6. Svartedal 295, ...21. Bauer 169, 49. Magál 74, 58. Koukal 57, 85. Kožíšek 22, 93. Šperl 15, 120. Michl (všichni ČR) 7.
Ženy:
Finále A: 1. Anderssonová (Švéd.) 2:59,5, 2. Välimaaová -0,3, 3. Kuitunenová (obě Fin.) -0,9, 4. Dahlbergová (Švéd.) -1,0.
Finále B: 1. Künzelová (Něm.) 3:05,7, 2. Öhrstigová (Švéd.) - 0,5, 3. Malvalehtová -0,8, 4. Saarinenová (Fin.) -1,5.