Závod sdruženářů vyhrál Kircheisen, Rygl osmý

LAHTI (Finsko)

Německý sdruženář Björn Kircheisen je letos teprve druhým závodníkem, který dokázal v jednom závodě získat skalp obou suverénů letošní sezony Hannu Manninena a Ronnyho Ackermanna. Ve finském Lahti v sobotu Kircheisen vyhrál klasický závod o 1,2 vteřiny před svým krajanem Ackermannem, třetí skončil Manninen. Český reprezentant Ladislav Rygl obsadil osmou příčku.

Kircheisen do běžecké části odstartoval z jedenáctého místa a v polovině patnáctikilometrové trati se dotáhl na Ackermanna, s nímž v posledních kilometrech setřásli Nora Pettera Tandeho. Ve spurtu měl více sil jednadvacetiletý vicemistr světa z Oberstdorfu, jenž si připsal svůj čtvrtý triumf v závodě Světového poháru v kariéře. Po Rakušanu Felixi Gottwaldovi, vítězi sprintu v italském Pragelatu, je přitom v této sezoně teprve druhým závodníkem, který narušil nadvládu dua Manninen- Ackermann.

Již jistý vítěz letošního Světového poháru Manninen i na domácí půdě ukázal své výjimečné běžecké kvality. Po skoku byl sice až čtyřiadvacátý, na trati však předjížděl jednoho soupeře za druhým a postupně se blížil k čelu závodu. Ještě dva kilometry před cílem na třetího Tandeho ztrácel 17 vteřin, v cíli však byl o 12 sekund dříve.

Rygl šest kilometrů jel ve skupině s Manninenem, dál však jeho velmi rychlé tempo udržet neodkázal. Přesto se v běhu posunul o čtrnáct příček a na pátého Kristiana Hammera z Norska ztratil jen 2,7 vteřiny.

Výsledky:
1. Kircheisen 40:45,0, 2. Ackermann (oba Něm.) -1,2, 3. Manninen (Fin.) -23,4, 4. Tande -35,6, 5. Hammer (oba Nor.) - 1:35,1, 6. Hettich (Něm.) -1:35,2, 7. Moan (Nor.) -1:37,5, 8. Rygl (ČR) -1:37,8, 9. Tallus (Fin.) -1:37,9, 10. Bieler (Rak.) - 1:48,1.