Björndalen a Dislová vezou z MS dva tituly

Německá biatlonistka Uschi Dislová napodobila Oleho Einara Björndalena a získala na světovém šampionátu v Hochfilzenu také druhé zlato. Norský biatlonový fenomén Ole Einar Björndalen po sobotním sprintu zvítězil také v neděli ve stíhacím závodu na 12,5 kilometru. Stříbrnou medaili získal Sergej Čepikov z Ruska, třetí byl Němec Sven Fischer.

Patnácté místo Tomáše Holubce ze sprintu dnes napodobil Roman Dostál, jenž se navzdory čtyřem chybám posunul z osmadvacátého místa. Ještě víc poskočil díky výbornému běhu nakonec osmnáctý Michal Šlesingr, kterého o lepší výsledek připravily dva minuté terče na poslední čtvrté položce. I tak ale český talent patřil díky posunu o 41 míst k hrdinům závodu. Holubcovi v druhé části nevyšla střelba a propadl se na 38. příčku.

Björndalen vyrazil na trať o deset sekund dřív než Fischer, jenž byl v sobotu druhý, a hned po první bezchybné střelbě získal potřebný klid a náskok téměř 50 vteřin na své pronásledovatele. Na každé z dalších položek si již mohl dovolit luxus jedné chyby a do cíle přijel i přes zvolnění a "promenádu" s norskou vlajkou o 39 sekund dřív než Čepikov.

Osmatřicetiletý ruský biatlonista si vynahradil zklamání ze soboty, kdy skončil těsně pod stupni vítězů. Dnes jako jediný z pole 57 závodníků nemusel obkroužit ani jeden trestný okruh a v závěru setřásl i útočícího Fischera. Zkušeného Němce zradila střelba především na první položce, kdy dvakrát minul, nakonec se však dokázal vrátit a vybojoval v Hochfilzenu druhou medaili.

Upevnil si navíc vedení v průběžném hodnocení Světového poháru, v němž vede před Rafaelem Poiréem o 16 bodů. Trápící se Francouz dnes skončil devátý.

Výsledky - stíhací závod na 12,5 km:
1. Björndalen (Nor.) 36:41,44 (3 tr. okruhy), 2. Čepikov (Ris.) -39,2 (0), 3. Fischer (Něm.) -50,7 (3), 4. Kruglov (Rus.) -1:11,1 (1), 5. Greis -1:16,1 (1), 6. Gross (oba Něm.) -1:53,9 (3), 7. Defrasne (Fr.) -2:16,7 (3), 8. Deryzemlja (Ukr.) -2:29,6 (5), 9. Poirée (Fr.) -2:32,5 (4), 10. Sikora (Pol.) -2:33,6 (5), ...15. Dostál -3:04,0 (4), 18. Šlesingr -3:14,3 (2), 38. Holubec (všichni ČR) -4:54,8 (5).
Průběžné pořadí SP (po 22 z 27 závodů):
1. Fischer 752 b., 2. Poirée 736, 3. Björndalen 703, 4. Čepikov 574, 5. Gross 559, 6. Rožkov (Rus.) 558, ...38. Šlesingr 83, 42. Holubec 74, 45. Dostál 56, 56. Vítek 39, 62. Garabík 28, 81. Moravec (všichni ČR) 9.

Dislová zlatá i v nedělní stíhačce

Německá biatlonistka Uschi Dislová získala v dnešním stíhacím závodě na deset kilometrů druhé zlato. Druhá dojela čínská závodnice Liou Sian-jing, bronz patří Olze Zajcevové z Ruska.

Ve větrné loterii nejlepší česká závodnice Kateřina Holubcová na střelnici třikrát minula, pohoršila si o pět míst oproti sobotnímu sprintu a obsadila 23. příčku. Zdenka Vejnarová se sice o jednu pozici posunula vpřed, na body však 34. místo nestačilo. Ireně Česnekové patřila 48. pozice.

Čtyřiatřicetiletá Dislová prožívá v Hochfilzenu nejúspěšnější období kariéry. Ještě před sobotním začátkem mistrovství světa neměla na kontě jediné individuální zlato, ale během 24 hodin získala hned dvě.

Všechny závodnice z první šestky konečného pořadí si připsaly čtyři chyby, takže rozhodovaly běh a rychlost střelby. Dislová přijela do cíle s náskokem téměř 18 sekund před Liou Sian-jing, která získala stříbro pro Čínu. Bronz před mohutně finišující vedoucí ženou průběžného pořadí Světového poháru Olgou Pylevovou uhájila její ruská krajanka Olga Zajcevová, v sobotu druhá.

Zlato obhajovala Liv Grete Poiréeová z Norska, po 37. místě ze sprintu se však rozhodla nestartovat.

Výsledky - stíhací závod na 10 km:
1. Dislová (Něm.) 33:32,54 (4 tr. okruhy), 2. Liou Sian-jing (Čína) -17,9 (4), 3. Zajcevová -40,6 (4), 4. Pylevová -49,5 (4), 5. Bogalijová (všechny Rus.) -51,9 (4), 6. Olofssonová (Švéd.) - 53,5 (4), 7. Apelová (Něm.) -1:04,3 (3), 8. Baverelová-Robertová -1:09,2 (2), 9. Baillyová (obě Fr.) -1:20,5 (6), 10. Istadová- Kristiansenová (Nor.) -1:28,9 (4), ...23. Holubcová -2:47,2 (3), 34. Vejnarová -3:49,4 (4), 48. Česneková (všechny ČR) -5:42,0 (4).
1. Pylevová 726 b., 2. Baillyová 708, 3. Wilhelmová (Něm.) 680, 4. Zajcevová 605, 5. Dislová 573, 6. Zubrilovová (Běl.) 514, ...26. Holubcová 201, 42. Česneková 70, 55. Vejnarová 26, 62. Faltusová (všechny ČR) 17.