Maier vyhrál po padesáté ve SP

KVITFJELL (Norsko)

Rakouský lyžař Hermann Maier má v závěru sezóny skvělou formu, což potvrdil nedělním vítězstvím v superobřím slalomu Světového poháru v norském Kvitfjellu. Na olympijské trati z roku 1994 získal závodník z Flachau double, v sobotu totiž dominoval i ve sjezdu.

Pro Maiera byl dnešní triumf padesátým ve Světovém poháru, čímž se v historických tabulkách vyrovnal italské legendě Albertu Tombovi. Víc výher než oni má na kontě pouze nedostižný Švéd Ingemar Stenmark, jenž zvítězil v 86 závodech.

Dvaatřicetiletý Maier dosáhl jubilea naprosto suverénním způsobem. Druhého Švýcara Didiera Defaga porazil o 83 setin sekundy, americký lyžař Daron Rahlves byl o dalších pět setin zpět.

Rakouský "Herminator" se tak dostal před finále Světového poháru v Lenzerheide do čela průběžného hodnocení super-G. Druhé místo patří Bodemu Millerovi, jenž dnes skončil pátý. Amerického mistra světa z Bormia porazil trochu překvapivě také jeho největší konkurent v boji o velký křišťálový globus Benjamin Raich. Maierův krajan prohrál s Rahlvesem o pouhou setinu sekundy.

Před posledními čtyřmi závody ve Švýcarsku má Miller v čele SP náskok 52 bodů. Při své současné pohodě může ještě do celkového hodnocení promluvit i Maier, jenž titul obhajuje, na třetím místě ztrácí 130 bodů na Raicha. Na rozdíl od vedoucího dua však nejezdí slalomy.

Závodu se nemohl zúčastnit dosavadní třetí muž hodnocení disciplíny Michael Walchhofer. Devětadvacetiletý Rakušan měl v sobotním sjezdu pád a poranil si pravé koleno.

Výsledky:
1. Maier (Rak.) 1:32,98, 2. Defago (Švýc.) -0,83, 3. Rahlves (USA) -0,88, 4. Raich (Rak.) -0,89, 5. Miller (USA) -1,31, 6. Guay (Kan.) -1,42, 7. Fattori -1,51, 8. Ghedina (oba It.), 9. Strobl (Rak.) oba -1,67, 10. Schifferer (Rak.) -1,77.