Götschlová počtvrté vyhrála SP ve sjezdu

Už čtvrtý malý křišťálový glóbus za celkový triumf ve sjezdu Světového poháru získala lyžařka Renate Götschlová. Rakušanka o svém vítězství rozhodla až vítězstvím ve čtvrtečním závěrečném sjezdu sezóny ve švýcarském Lenzerheide.

Devětadvacetiletá Götschlová hájila ve sjezdařském finále náskok 32 bodů před Němkou Hilde Gergovou a na nové sjezdovce nedala soupeřkám šanci. Rozhodující náskok získala ve spodní polovině trati a po letech 1997, 1999 a 2004 bývalá mistryně světa znovu pozvedla nad hlavu křišťálovou trofej. Ve SP vyhrála už posedmatřicáté, s tímto počtem se Götschlová osamostatnila na bronzové příčce v historickém pořadí.

Se ztrátou 57 setin sekundy skončila v závodu druhá Ingrid Jacquemodová z Francie. Gergová byla třetí a v konečném pořadí sjezdu ztratila na Götschlovou po osmi závodech 72 bodů. Cenu vítězné Rakušance předal bývalý švýcarský lyžař Silvano Beltrametti, který po vážném pádu před čtyřmi lety ve Val d' Isere ochrnul a novou trať v Lenzerheide pomáhal budovat.

Sjezd zdramatizoval situaci v celkovém pořadí SP

"Trať je náročná, taková, na které se musí používat mozek a nesmí jet příliš agresivně," zhodnotila nový svah Götschlová. V ruce si potěžkala křišťálový glóbus již posedmé, dva totiž vlastní za super-G a jeden velký za celkový triumf v SP z roku 2000. "Toužila jsem získat další a korunovat ho zároveň vítězstvím v posledním závodu, to je víc, než o čem jsem mohla snít," dodala.

Sjezd zdramatizoval situaci v celkovém pořadí SP. Dnes čtvrtá Janica Kosteličová totiž snížila náskok vedoucí Švédky Anji Pärsonové na 45 bodů. Ambiciózní Chorvatka ale čekala více. "Se svojí jízdou jsem krajně nespokojená. Anja nejela nijak skvěle, ale já snad nejhůř v životě. Pár bodů mám, ale o víkendu musím pořádně zabrat, jestli chci vyhrát," řekla Kosteličová.

Do konce sezóny lyžařkám zbývají už jen tři závody - páteční super-G, sobotní slalom a nedělní obří slalom. Muži absolvují sjezd dnes odpoledne, krátce po poledni mají na programu povinný trénink, ostrý závod startuje v 14:45.

SP v alpském lyžování - Lenzerheide (Švýc.)