Neumannová si v Oslu doběhla pro druhé místo

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová obsadila druhé místo v dnešním závodu Světového poháru v Oslu na trati 30 kilometrů klasickou technikou. Česká reprezentantka nestačila jen na jistou vítězku seriálu Norku Marit Björgenovou a posunula se za ni na druhou pozici v průběžném pořadí.

Třetí Finku Virpi Kuitunenovou, vicemistryni světa v této disciplíně, porazila Neumannová o téměř devět sekund. Ve slavném areálu Holmenkollen bodovala i sedmnáctá Kamila Rajdlová, která tak dosáhla nejlepšího umístění v sezoně a třetího nejlepšího výsledku v kariéře.

Neumannová na mezičasech dlouho vedla a zdálo se, že by mohla potřetí v tomto ročníku Světového poháru zvítězit. V polovině závodu, který se běžel za nádherného slunečného počasí, měla na Kuitunenovou i světovou šampionku na této trati Björgenovou k dobru přes třináct sekund. Na druhém patnáctikilometrovém úseku byla ale norská lyžařka o hodně rychlejší a s téměř půlminutovým náskokem si doběhla pro osmý triumf v sezoně.

Česká šampionka z Oberstdorfu na trati 10 kilometrů volnou technikou vystoupila na stupně vítězů posedmé v letošním Světovém poháru. Druhá skončila i při předchozích startech v seriálu v lednu v italském Pragelatu a minulou neděli v Lahti.

Trojice medailistek se ostatním soupeřkám výrazně vzdálila. Čtvrtá Ruska Julia Čepalovová ztratila na Björgenovou minutu a 44 sekund. Až čtrnáctá, 22 sekund před Rajdlovou, doběhla Estonka Kristina Šmigunová, kterou Neumannová sesadila z druhé pozice v celkové klasifikaci. Pár bodů k dobru získala česká závodnice i na Kuitunenovou, která je nyní ve Světovém poháru hned za ní. Neumannová tak má velkou šanci udržet si druhé místo, které v konečném pořadí obsadila už v roce 2002.

Do konce sezony zbývají ještě středeční sprint v Göteborgu a skiatlon ve Falunu, který se uskuteční v sobotu 19. března.