Neumannová skončila ve Falunu i ve SP druhá

Česká lyžařka Kateřina Neumannová zopakovala ve Světovém poháru svůj největší úspěch ze sezony 2002 a i letos skončila v celkovém hodnocení seriálu na druhém místě. Na stříbrnou pozici se vrátila druhým místem v sobotním posledním závodu sezóny, skiatlonu ve švédském Falunu. Ten vyhrála Norka Marit Björgenová a ve stejném pořadí se obě běžkyně seřadily i v celkovém hodnocení SP.

Dvaatřicetiletá Neumannová na konci sezóny jezdila skvěle. Dnes počtvrté za sebou v závodě SP doběhla na druhá a s přehledem sesadila Finku Virpi Kuitunennovou. Ta jí druhé místo v hodnocení seriálu vzala ve středečním sprintu, jenž Neumannová vynechala.

V dnešním skiatlonu na 2x7,5 kilometru měla česká mistryně světa z Oberstdorfu víc sil i výhodu střídání technik. Závod začal klasickým úsekem, v němž je silnější Finka, a ta si první polovinu jízdy hlídala první místo, při výměně lyží měla na Neumannovou náskok necelých patnácti vteřin.

Písecká rodačka je lepší bruslařkou, a to se ve finiši projevilo. Ještě pět kilometrů před cílem ztrácela na svou sokyni, ale pak se kolem slábnoucí Finky přehnala a nakonec ji předstihla o více než dvacet vteřin.

Bylo to hodně složité

"Dnes to bylo hodně složité. Brzy odjely Kuitunenová, Björgenová a Pedersenová, takže se pro mě závod nevyvíjel vzhledem k Světovému poháru moc dobře," přiznala Neumannová obavy z první poloviny závodu pro Českou televizi. "Při bruslení jsem se začala cítit dobře tak tři čtyři kilometry před cílem. Sice jsem předstihla Kuitunenovou, ale zbývalo tam ještě hodně dalších soupeřek. Až do konce to bylo otevřené," dodala česká běžkyně.

Závodem stejně jako celou sezonou prošla hladce Björgenová. Norka triumfovala podesáté z 22 závodů sezony. V distančních závodech byla s Neumannovou relativně nastejno, česká závodnice však vynechávala sprinty, v nichž Björgenová kralovala.

Norská hvězda nakonec díky dnešnímu vítězství získala i malý globus za výsledky právě v distančních závodech, Neumannovou předstihla o 13 bodů.

"Letošní sezóna byla vyšperkovaná titulem mistryně světa, takže ji řadím ještě o něco výš," snažila se Neumannová srovnat právě skončený ročník s tím před třemi lety, kdy také obsadila v celkovém pořadí druhou příčku. "Byly to nejlepší sezóny v životě," uznala majitelka čtyř olympijských medailí.

Výsledky - skiatlon 2x7,5 km:
1. Björgenová (Nor.) 40:51,7, 2. Neumannová (ČR) -12,3, 3. Čepalovová (Rus.) -13,7, 4. Sachenbacherová (Něm.) -14,3, 5. Paruzziová (It.)-19,4, 6. Pedersenová (Nor.) -21,1, 7. Scottová (Kan.) -21,9, 8. Baranovová-Masolkinová (Rus.) -33,7, 9. Kuitunenová (Fin.) -34,4, 10. Šmigunová (Est.) -50,4, ...37. Rajdlová -2:30,8, 46. Balatková-Erbenová (obě ČR) -3:32,2.