Rubriky:

Lyže a snowboard

Úžasný start olympijské zimy, smíšená štafeta biatlonistů ovládla Světový pohár!

24. listopadu 2013 16:47 - Östersund
(Aktualizováno: 24. listopadu 2013 17:25)

Olympijská biatlonová sezóna začala pro Česko úžasně. Smíšená štafeta ve složení Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Zdeněk Vítek a Ondřej Moravec vyhrála po perfektním vystoupení úvodní závod Světového poháru ve švédském Östersundu. Potvrdilo se tak, že tato disciplína, v níž reprezentanti získali bronzové medaile na MS, se může stát i jejich olympijským trumfem. Další závod smíšených štafet se přitom uskuteční až v Soči.

 

Tt News Agency, Reuters

„Prožíváme úžasný vstup do sezóny, všichni čtyři se předvedli perfektně a můžeme mít ještě lepší pocit než loni, kdy jsme tady mix začali bronzem," líčil trenér Ondřej Rybář. „Máme samozřejmě všichni velkou radost. I když si nemyslím, že bychom běžecky soupeře válcovali, ale závod byl především to o tom, kdo v silném větru zvládne střelbu a to se nám povedlo perfektně," tvrdil spokojeně Rybář.

Štafetu výborně rozjela Vítková, která na prvním úseku nestačila jen na excelentně střílející Brunetovou z Francie. Předávala za ní o třináct vteřin, kdy při obou střeleckých položkách minula poslední ranou, ale vleže i vstoje ji stačilo jednou dobít, aby udržela druhou pozici.

Soukalová sice minula hned první ranou, ale pak už zasáhla všechny terče, jak měla a upevnila si druhou, protože soupeřky za ní ztrácely běžecky a především chybovaly při střelbě.

Vítka nasadil na poslední chvíli

V okamžiku, kdy do štafety zasáhli muži, vedla Francie o 51 vteřin před Českem, za ním byly dvacet sekund zpět Itálie, pak Německo a Rusko. Třetí úsek nakonec obstaral doyen týmu Vítek, jenž absolvuje svou šestnáctou sezónu v SP. „Vypadal tady v tréninku hodně dobře a uměl zvládnout i složité podmínky na střelnici, proto jsem ho na poslední chvíli postavil," vysvětlil Rybář.

Vítek skutečně střelbu vleže zvládl rozvážně a čistě. Vstoje sice dobíjel dvakrát, ale soupeři nebyli lepší. Spíš naopak, na třetí Nory mělo Česko 25 vteřin k dobru. Moravcovi se ale po střelbě vleže přiblížil finišman Boe na rozdíl sedmi sekund, jenže poslední položka nečekaně zamíchala celým pořadím.

Rozhodla poslední položka

Finišman Fourcade měl sice téměř minutu k dobru, jenže problémy s větrem ho doslova zlikvidovaly. Musel na tři trestná kola a ještě nakonec v cíli dostal dvouminutovou penalizaci za to, že nedobil poslední náboj a zamířil rovnou na trestný okruh, čímž Francouzi spadli z bronzového stupínku na pátý.

Moravec v silných nárazech větru dobíjel vstoje jen jednou a Boe na něj při odjezdu ztrácel devět vteřin. O slibný náskok český reprezentant už nepřišel a finišoval s patřičnou hrdostí jako vítěz. „Před Ondrou smekám, jel ten závěr mazácky. Přitom Gábina mu na startu omylem odnesla lyže, když si balila věci, a dostal je doslova pár vteřin před předávkou. Cením si toho klidu, s jakým to ustál, a jak potom zvládl závod," přiblížil Rybář.

Minulou zimu posbírali biatlonisté patnáct umístění na stupních vítězů, na které hned v úvodu olympijské sezóny perfektně navázali a poprvé v historii vyhráli závod smíšené štafety.

Světový pohár v biatlonu:
Smíšená štafeta 2x6 km + 2x7,5 km:
1. Česko (Vítková, Soukalová, Vítek, Moravec) 1:17:05,6 h (0)
2. Norsko (Bergerová, Solemdalová, Christiansen, Boe) +10,2 s (1)
3. Ukrajina (Pidrušná, Semerenková, Semjonov, Deryzemlja) +1:11,2 (0)
4. Itálie +1:12,5 (2)
5. Francie +2:11,1 (3)
Martin Kézr, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard