Janda vstoupil do sezóny 12. místem ve větrném Klingenthalu

Klingenthal

Jakub Janda obsadil v úvodním dílu Světového poháru skokanů na lyžích v Klingenthalu 12. místo. Často přerušovaný a na jedno kolo zkrácený závod, jehož start byl kvůli větru odložen o dvě hodiny, nečekaně vyhrál devatenáctiletý Polák Krzysztof Biegun.

Skokan Jakub Janda.

Ze závodu se kvůli větru, jenž trápil skokany už v sobotním závodu družstev, stala loterie. Jedním z mála, kdo měl relativně příznivé podmínky, byl Janda. Bývalý vítěz Světového poháru dopadl na hranici 137 metrů, což byl druhý nejdelší skok prvního kola. Odečet bodů za protivítr ho však odsunul z první desítky.

"Bylo to větrné, celkem loterie, takže jsem rád, že to nakonec dopadlo takhle. Ty podmínky byly chvílemi smrtelné, takže určitě je dobře, že se druhé kolo neskákalo," řekl Radiožurnálu Janda. Loni nejlepší Čech v seriálu Jan Matura byl dvaatřicátý za výkon 122,5 metru a nebodoval. Stejně jako dvaačtyřicátý Čestmír Kožíšek, který předvedl skok dlouhý 112 metrů.

O pozdvižení se postarali nejlepší dva skokané minulého ročníku Nor Anders Bardal a obhájce celkového vítězství v SP Gregor Schlierenzauer z Rakouska. Oba zbyli v prvním kole na můstku jako poslední a po dlouhém čekání na příznivé podmínky se rozhodli nenastoupit.

Rakouský tým nicméně podal proti výsledkům závodu protest. Reprezentační trenér Alexander Pointner agentuře APA řekl, že Bardal ani Schlierenzauer nebyli ani jednou oficiálně vyzváni, aby absolvovali svůj skok. Na semaforu na můstku totiž údajně stále svítilo červené světlo.

Mezinárodní lyžařská federace (FIS) následně oznámila, že podmínky umožňovaly absolvování pokusů obou závodníků, což prý potvrdili i funkcionář FIS Miran Tepeš a kouč Norů Alex Stöckl. Rakouský protest byl proto smeten ze stolu.

Biegun se s číslem pět dočkal překvapivého vítězství už při druhém startu v individuálním pohárovém závodu, poté co předvedl skok 142,5 metru. Letos v únoru byl při letech v Oberstdorfu třicátý, v sobotu v Klingenthalu pomohl Polákům ke čtvrtému místu v závodu družstev. Svůj talent ukázal už v letní Grand Prix, když vyhrál závod v Hakubě.

Na druhém místě skončil domácí Němec Andreas Wellinger, třetí byl Slovinec Jurij Tepeš.

Světový pohár pokračuje příští týden v Kuusamu.