Jakš a Vrabcová-Nývltová vstoupili do Tour de Ski 12. místem

Oberhof

Běžci na lyžích lyžích Martin Jakš a Eva Vrabcová-Nývltová vstoupili do Tour de Ski dvanáctým místem v prologu v Oberhofu. Aleš Razým byl patnáctý, dvojnásobný vítěz etapového závodu Lukáš Bauer šedesátý.

Běžec na lyžích Martin Jakš.

Jakš na trati 4,5 km volnou technikou ztratil 17,9 sekundy na vítěze Alexe Harveyho z Kanady. Patnáctý Razým v nevlídném počasí v mlze zaostal za reprezentačním kolegou o necelé dvě sekundy.

"V prvním kole jsem se trochu šetřil a v těch dalších zjistil, že ta opatrnost byla asi přehnaná. Měl jsem za to vzít hned od začátku. Konec už se mi povedl," řekl Jakš svazovému webu. "Byl to rozhodně zážitek, ale nejsem se sebou spokojený. Bruslení mi prostě pořád nějak nejde a vůbec mi nepřipadá, že bych závodil. Nedokážu se zmáčknout a tak nějak divně se na tom klátím. Potřeboval bych se do toho vrátit, ale sám nevím jak," zhodnotil svůj výkon Razým.

Česká jednička Bauer, jenž preferuje spíše delší tratě a uvažuje, že z Tour po čtyřech etapách odstoupí, dojel 35,5 sekundy za vítězem. "Tenhle závod mi neukázal vůbec nic, prostě jsem se zúčastnil. Jelo se mi dobře, ale pomalu, což je při závodění docela problém. Kvůli změně programu platí, že první tři etapy musím nějak přečkat," řekl Bauer. Dušan Kožíšek obsadil 62., Ondřej Horyna 68. a Jiří Magál 84. pozici.

Harvey za sebou nechal o 4,1 sekundy na druhém místě krajana Devona Kershawa, s nímž v roce 2011 získal zlato v týmovém sprintu na mistrovství světa. Třetí s odstupem 10 sekund skončil Nor Chris Jespersen.

Mezi ženami byla nejlepší Björgenová

Tříkilometrový závod žen vyhrála největší favoritka Marit Björgenová z Norska. Vrabcová-Nývltová na deštěm změklé trati zaostala za trojnásobnou olympijskou vítězkou a vedoucí ženou Světového poháru rovných 15 sekund.

"Na tu bídu to nakonec dopadlo docela dobře. Myslím, že bylo trochu nefér, že první holky měly sníh ještě tvrdý, protože to pořadatelé před závodem prosolili. Já startovala jednatřicátá a měla jsem to ještě dobré, ale holky na konci asi nadávaly," řekla Vrabcová-Nývltová

Další česká reprezentantka Petra Nováková obsadila 44. pozici, Karolína Grohová zajela 67. čas.

Třiatřicetiletá Björgenová porazila o 1,9 sekundy další Norku Astrid Jacobsenovou. Třetí překvapivě skončila Polka Sylwie Jaskowiecová, jež tak zastoupila slavnější krajanku Justynu Kowalczykovou, která se šance na obhajobu prvenství na Tour kvůli nižšímu počtu závodů klasickou technikou vzdala.

V neděli Tour pokračuje v Oberhofu druhou etapou. Kvůli nedostatku sněhu se místo stíhacího závodu klasicky pojede sprint bruslením.