Lyžařka Vrabcová-Nývltová je před finále Tour de Ski sedmá

Val di Fiemme

Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová je před závěrečnou etapou Tour de Ski v průběžném pořadí sedmá, v dnešní klasické pětce skončila třiadvacátá. Ve Val di Fiemme vyhrála Norka Therese Johaugová a snížila na 23,8 sekundy ztrátu na krajanku Astrid Jacobsenovou, s kterou bude v neděli bojovat o celkové prvenství.

Norský běžec na lyžích Petter Northug.

V předposlední etapě mužů, klasické desítce, dojel z českých běžců nejlépe Aleš Razým, který byl 21. Martin Jakš byl šestadvacátý, navzdory tomu si o tři příčky polepšil na průběžné 14. místo. Závod ovládla čtveřice Norů v čele s Petterem Northugem, jenž za sebou nechal lídra seriálu Martina Johnsruda Sundbyho.

Vrabcová-Nývltová od začátku klasické pětky na mezičasech ztrácela. "Bylo to těžký, nešlo mi to a trápila jsem se. Nesrovnala jsem se do techniky a odutíkala jsem to. Mrzí mě to, ale čekala jsem, že to někdy přijde," řekla Radiožurnálu nejlepší česká běžkyně, která před závěrečnou etapou ztrácí na třetí Finku Anne Kyllönenovou minutu a pět sekund.

Pokud Vrabcová-Nývltová udrží pořadí v elitní desítce, stane se teprve druhou Češkou, které by se to povedlo. Před ní to dokázala jen Kateřina Neumannová, jež při své jediné účasti na Tour de Ski doběhla v roce 2007 pátá. Ve finále ale čeká na všechny tradiční náročný finiš - devět kilometrů volnou technikou se závěrečným stoupáním do sjezdovky Alpe Cermis.

"Radši bych si to odpustila. Tohle je vždycky na krev. Snad nahoru nějak vylezu, ale dá se tam hodně ztratit," řekla Vrabcová-Nývltová a doufala, že se zlepší podmínky. "Když budou lepší, trochu to přimrzne a přestane pršet, tak to bude příjemnější a rychlejší."

Razým ztratil na Northuga 1:09 minuty, Jakš dalších sedm sekund. Zbývající Čech v etapovém závodu Jiří Magál obsadil s odstupem 2:20 pětapadesátou pozici.

Dvojnásobný olympijský vítěz Northug si připsal první výhru v sezoně Světového poháru, Sundbyho porazil bez tří desetin o deset sekund. V průběžném hodnocení Tour je pořadí opačné - Sundby v neděli vyrazí na stoupání na Alpe Cermis s náskokem 48,5 sekundy před druhým Northugem.

Na dalších místech dnes skončili Norové Chris Jespersen a Sjur Röthe. Nejlepší ze "zbytku světa" byl pátý Kanaďan Alex Harvey, jehož vystřídal Jespersen na třetí příčce v Tour.