Slalomářka Strachová dojela v Bormiu sedmnáctá, zvítězila Shiffrinová

Bormio

Lyžařka Šárka Strachová obsadila ve slalómu Světového poháru v italském Bormiu sedmnácté místo. Podruhé v sezóně vyhrála osmnáctiletá americká mistryně světa Mikaela Shiffrinová a upevnila si vedení v průběžném pořadí disciplíny.

Slalom v Bormiu vyhrála osmnáctiletá Američanka Shiffrinová.

Zatímco v minulých závodech se Strachově nevydařilo první kolo a v druhém útočila, tentokrát to bylo v nepříznivých podmínkách za sněžení a deště přesně naopak. Její výchozí pozice byla díky čtrnácté příčce v prvním kole nejlepší v dosavadním průběhu sezóny, ale druhá jízda Strachové byla málo agresivní a bývalá mistryně světa klesla.

"Výkon v prvním kole byl velmi dobrý, do druhého mezičasu byl přímo skvělý," komentovala Strachova průběžné čtvrté místo. "Pak jsem ale udělala pár chyb a na spodní ploché části to moc nejelo. Tam jsem ztratila, ale přesto ta ztráta nebyla tak velká, dalo se posunout," popisovala lyžařka.

V druhé jízdě ale šanci nevyužila. "Zase jsem udělala pár chyb a pak to už nešlo dohnat na rovinaté části. Celkově ale cítím, že výkony jsou lepší a lepší, myslím, že se každým závodem zlepšuji," uvedla Strachová. V pondělí ji čeká obří slalom Evropského poháru ve Švýcarsku, pak kombinace v Zauchensee a slalom ve Flachau.

Dubovská nedokončila první kolo

Po dvacátém čase druhého kola ztratila Strachová na Shiffrinovou celkem 1,88 sekundy a podělila se o 17. místo s Kanaďankou Erin Mielzynskou. V hodnocení disciplíny v SP je dvaadvacátá. Druhá česká zástupkyně na startu Martina Dubovská nedokončila první kolo.

V minulém závodu v rakouském Lienzu byla Strachová dvanáctá, předtím v Courchevelu osmnáctá a v Levi do druhého kola nepostoupila. Na Bormio má příjemné vzpomínky, v roce 2008 tam byla třetí ve finále Světového poháru a v nedaleké Santa Caterině získala bronz na mistrovství světa 2005.

Nejrychlejší ženě prvního kola Shiffrinové se druhá jízda rovněž nepovedla ideálně, zajela jedenáctý čas, ale vedení udržela o 13 setin před Marií Pietilaeovou-Holmnerovou ze Švédska. Na třetí místo se díky nejrychlejšímu druhému kolu dostala Francouzka Nastasia Noensová.

Höflová-Rieschová nedojela

Vítězka minulých dvou slalomů Marlies Schildová z Rakouska skončila šestá a v hodnocení disciplíny ztrácí na Shiffrinovou už 62 bodů.

Vedoucí žena SP Němka Maria Höflová-Rieschová byla po prvním kole pátá, ale když v druhém pokusu útočila, jízdu nezvládla a vypadla. Nevedlo se ani obhájkyni celkového vítězství v SP Tině Mazeové ze Slovinska, která po pátém místě v prvním kole zajela špatné druhé kolo a skončila čtyřiadvacátá.

Slalom se původně měl uskutečnit v Záhřebu, ale chorvatští pořadatelé se potýkali s nedostatkem sněhu a Italové organizaci převzali. Muži pojedou v pondělí pod umělým osvětlením.