České biatlonistky zazářily. Soukalová v Ruhpoldingu vyhrála, střelecky bezchybná Vítková dojela třetí!

10. ledna 2014 15:49 - Ruhpolding
(Aktualizováno: 10. ledna 2014 16:11)

České biatlonistky ovládly páteční individuální závod Světového poháru na 15 kilometrů v německém Ruhpoldingu a krátce před startem olympijských her v Soči znovu prokázaly vynikající formu. Gabriela Soukalová, ve žlutém dresu vedoucí závodnice SP, udělala na střelnici jedinou chybu, přesto nenašla přemožitelku a zvítězila. Zcela bezchybná byla její kolegyně Veronika Vítková, která nakonec vystoupala na bronzový stupínek.

 

Matthias Schrader, ČTK/AP

Dvě české reprezentantky se na stupně vítězů probojovaly poprvé v historii SP, mezi ně se vměstnala jen druhá Běloruska Darja Domračevová.

Zbylé dvě české reprezentantky se trápily na střelnici a nakonec z toho bylo až umístění v hloubi startovního pole - Eva Puskarčíková nabrala čtyři trestné minuty a skončila na 71. místě, Jitka Landová po sedmi chybách obsadila až 86. místo. Obě nepostoupily do nedělního stíhacího závodu.

Soukalová vybojovala šesté prvenství ve SP

Soukalová od začátku patřila se startovním číslem třináct mezi nejrychlejší biatlonistky, pořadím se však propadla po jedné chybě na první střelbě vestoje. Přesto díky kvalitnímu běhu útočila i nadále na stupně vítězů, kam se dostala po dvou chybách největší soupeřky Domračevové na poslední položce vestoje.

Připsala si tak šesté vítězství ve Světovém poháru v kariéře, medailové umístění vybojovala poosmé. Do závodu startovala s červenožlutým číslem jako vedoucí žena Světového poháru i jako lídr disciplíny, neboť stejný závod vyhrála letos v Östersundu. V obou hodnoceních si tak upevnila vedoucí pozici.

"Říkám si, že jsem docela klikař," nechtěla Soukalová své vítězství přeceňovat. Do letošní sezóny vytrvalostní závody ráda neměla, nyní vyhrála druhý takový za sebou. "Takže to teď je jedna z mých oblíbenějších disciplín," pousmála se.

Vítková ani jednou neminula

Vítková byla sice o něco pomalejší na trati, ale předvedla skvělý střelecký výkon. Byla jednou ze dvou biatlonistek, které zvládly střelbu bez chyby. Po poslední položce měla na Soukalovou manko 11 sekund a útočila dokonce na zlato.

V závěru však Vítkové, která vynechala středeční štafetu kvůli lékařskému vyšetření, došly síly a neudržela náskok před Domračevovou, s níž prohrála nakonec o 4,3 sekundy. Na stupně vítězů se dostala potřetí, dosud byla dvakrát druhá, naposledy ve sprintu na začátku sezóny v Hochfilzenu.

"Ze začátku sezóny to bylo lepší v běhu, teď se trochu hledám, není to ideální," řekla Vítková. "Od startu jsem jela jedno tempo, nedokázala jsem zrychlit. Necítila jsem se úplně špatně, ale chybělo to zrychlení. Doufám, že se to podaří zlomit a bude to lepší," věřila.

Střelbu si podle očekávání pochválila, byť byla pomalejší. "Věděla jsem, že bych měla patřit k těm, co tam nuly budou dávat, ale v závodech s takovou atmosférou to není snadné," poznamenala.

Stupně vítězů si užila s českou vlajkou. "Gabča (Soukalová) si ji vzala, tak mě napadlo ji vzít taky; je to pro nás něco nového. Není to tak dávno, co jsme byly rády za body, a teď jsme dvě na stupních vítězů, to je super," pochvalovala si.

Zůstává ale nohama na zemi a necítí se být členkou nejužší světové elity, do které řadí Soukalovou. "Pro mě to není tak zavazující, stále se budu držet na tý druhý vlně. Gabča (Soukalová) patří trochu někam jinam, patří do té absolutní špičky, to je pro mě uklidňující," uvedla. "Daleko od špičky to není, ale nemám tak stabilní výsledky jako ona," vysvětlila.

Nadšený trenér

"Gábina (Soukalová) jednu netrefila, byla to docela nepřesnost, ale vynikajícím během dosáhla na vítězství, . Zasloužila si to, podala skvělý výkon," řekl trenér reprezentace Jindřich Šikola České televizi. Střelecká nula u Vítkové se podle něj hodně počítá. "Sice běžela průměrně, dalo by se běžet lépe, ale také má velkou pochvalu," uvedl. "Olympiáda je však hodně daleko, musíme zůstat při zemi," upozornil Šikola.

Závod SP v biatlonu v Ruhpoldingu (Německo):
Ženy - vytrvalostní závod 15 km:
1. Soukalová (ČR) 40:32,6 (1 tr. minuta)
2. Domračevová (Běl.) -34,3 (2)
3. Vítková (ČR) -38,6 (0)
4. Hildebrandová (Něm.) -52,8 (1)
5. Bergerová (Nor.) -1:03,5 (1)
6. Džymová (Ukr.) -1:06,5 (1)
7. Skardinová (Běl.) -1:06,8 (0)
8. Valj Semerenková (Ukr.) -1:17,1 (2)
9. Souliéová (Andorra) -1:18,3 (1)
10. Mäkäräinenová (Fin.) -1:29,8 (2),
...71. Puskarčíková -6:17,6 (4),
86. Landová (obě ČR) -8:12,5 (7).
Průběžné pořadí SP (po 10 z 22 závodů):
1. Soukalová 366 b.
2. Domračevová 338
3. Valj Semerenková 338
4. Mäkäräinenová 332
5. Bergerová 321
6. Starychová (Rus.) 291
7. Vítková 286,
...49. Puskarčíková 42,
62. Tomešová (ČR) 21.
jis, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.