Matura byl na letech v Tauplitzu šestý, poprvé vyhrál Prevc

Tauplitz

Český reprezentant Jan Matura skončil šestý v závodu Světového poháru v letech na lyžích v rakouském Tauplitzu a připsal si nejlepší výsledek v sezóně. Poprvé v kariéře vyhrál Slovinec Peter Prevc před domácím skokanem Gregorem Schlierenzauerem, třetí místo obsadil vítěz sobotního závodu Japonec Noriaki Kasai.

Jan Matura

Matura v této sezóně naprosto stejně jako před rokem zlomil nevýrazné výkony na Turné čtyř můstku v Ga-Pa, kde obsadil jedenácté místo, potom atakoval elitní desítku ještě v Bischofshofenu (12.) a také v sobotu v Tauplitzu, kde skončil třináctý. Dnes se dostal poprvé do desítky a zaznamenal nejlepší výsledek od loňského závodu SP v letech v únoru v Harrachově, kde byl dvakrát na stupních vítězů.

Kvalifikaci Matura dokonce vyhrál za let dlouhý 203 metrů a také v závodu prokázal, že jeho forma jde nahoru s každým dnem. V prvním kole skočil 183 metrů a byl pátý. Přestože se v druhém pokusu zlepšil a doletěl na 186,5 metru, o jednu pozici se propadl. V průběžném hodnocení Světového poháru se posunul na šestadvacáté místo.

"Už včera jsem říkal, že mi tady ten hrbolatý nájezd dělá problémy a tak tomu bylo i dneska. Jsou tam dva výmoly, rozhazovalo mě to, stejně jako ostatní," řekl Matura. Jeho skoky prý proto nebyly ideální. "Ale když jde výkonnost nahoru, i s chybami se dá udělat dobrý výsledek, lety mám rád, vím, jak se chovat v letu," řekl.

Před sezonou si přesně takto představoval její průběh. "Jsem rád, že se potvrzuje to, v co jsem doufal. Pokud to tak bude dál, tak super, bedna je blízko," řekl. Výsledky mu teď zaručují účast v závodu na MS v letech v polovině března v Harrachově. "Takže mám klid, to mě hodně potěšilo," radoval se Matura.

Janda zkazil druhý skok

Po nevýrazných výkonech v minulých závodech mu tentokrát zdatně sekundoval Jakub Janda, který byl po prvním kole šestý za 183,5 metru. Podruhé už tak daleko neskočil (170) a byl sedmnáctý.

Nejlepší výchozí pozici do druhého kola měl Švýcar Simon Ammann, ale nakonec se musel spokojit se čtvrtým místem. Jednadvacetiletý Prevc skočil 198 metrů a dočkal se vítězství po dvou druhých místech v posledních dvou závodech. Na stupních byl dosud pětkrát. Jednačtyřicetiletý Kasai, od soboty historicky nejstarší vítěz závodu SP, se dostal na bronzovou pozici díky druhému kolu a výkonu 201 metrů.

Antonín Hájek obsadil dvaadvacáté místo, Lukáš Hlava bodoval na 29. pozici. V prvním kole vypadl Čestmír Kožíšek, jenž obsadil 37. příčku. V kvalifikaci skončil Borek Sedlák.