Rubriky:

Lyže a snowboard

Soumrak akrobatických lyžařů? Za Krausem i Sudovou zeje díra, talentů je málo

25. ledna 2014 15:09 - Praha

Před deseti lety mířily na Světové poháry do Špindlerova Mlýna a Pece pod Sněžkou davy fanoušků, aby viděly v akci olympijského vítěze Aleše Valentu, neporazitelného Tomáše Krause a věčně usměvavou Nikolu Sudovou. Akrobatické lyžování táhlo.

 

Jim Urquhart, Reuters

Teď už se závody SP v akrobatických skocích i jízdě v boulích Česku vyhýbají, a když se vloni konečně povedlo získat skikrosový závod, zhatily ho nepříznivé sněhové podmínky.

A bude hůř. Skokanský šampión Valenta vrcholové akrobatické lyžování opustil, téměř čtyřicetiletý skikrosař Kraus se v Soči s olympijskými závody rozloučí a chystá možná už jen jednu další sezónu, podobné plány má také o osm let mladší boulařka Sudová.

Jak na tom bude české akrobatické lyžování po skončení jejich ér? Vyhlídky nejsou úplně růžové. Po boku českých es se dlouhé roky nikdo do špičky prosadit nedokázal, základna talentů také kdovíjak široká není.

Import od sjezdařů

Nejméně pesimistická situace je ve skikrosu. Vedle Krause sice SP pravidelně nejezdí žádný z mužů, ale devatenáctiletý Jiří Čech se už snaží mezi dospělé probít, na univerziádě se blýskl bronzovou medailí. A mezi ženami se na olympiádu do Soči probojovaly 24letá Nikol Kučerová a na poslední chvíli také o tři roky mladší Andrea Zemanová.

Proč se ale zatím nikomu nepodařilo jít delší dobu v Krausových stopách? „Každý rok je těžší se prosadit,“ popisuje dvojnásobný mistr světa.

„Kluci třeba začali, vypadalo to nadějně, zlepšili se, jenže to ostatní taky. A když si mysleli, že se posunou vpřed, najednou to nešlo. To člověka vyčerpá fyzicky, mentálně i finančně. Je třeba překonat hranici, kdy skikros už není jen zábava, ale funguje jako práce se vším všudy,“ vypráví Kraus.

Kraus: Na skikros mají Češi naturel

Dobře si uvědomuje, že výsledková díra po jeho konci půjde jen těžko zalátat a může nastat značný propad. „Je to jeden ze scénářů. Ale Češi jsou podle mě dobří svým naturelem, aby se ve skikrosu prosadili,“ věří.

„Spousta lidí v zahraničí, když je na hraně, jestli budou dál dělat sjezdové lyžování, nebo ne, zkusí skikros. Některým to vyjde a stanou se z nich šampióni. U nás se to tolik neděje, přitom na Andree je vidět, že když má člověk dobrý základ a disciplína mu sedne, může být rychlý,“ dává za příklad bývalou slalomářku Zemanovou, která se prosadila hned první rok ve Světovém poháru.

Skikrosu navíc pomáhá blízkost ze snowboardkrosem, jehož popularita zejména díky Evě Samkové stoupá. „Máme slušné vztahy, snažíme si pomoct,“ kvituje Kraus. Možný návrat skikrosového SP do Česka je pro něj jednou z motivací pro pokračování kariéry.

Světový pohár? Zatím ne

Nikola Sudová je ohledně možnosti předvést se českým fanouškům v souboji s elitou skeptičtější. „Ten sen bych měla, ale jsem realistka, finance nejsou. Skikros k tomu má určitě blíž než my,“ praví smířeně. Naposledy jely boulařky v Mariánských Lázních před třemi lety.

V Soči se představí i Tereza Vaculíková, na spočítání boulařů schopných se měřit s elitou by ale Sudové stačily prsty jedné ruky. „Kdyby byl nějaký talent, vesele bych ho vyzdvihovala,“ přiznává. „Terka měla problémy s koleny, Kristýna Hnyková začala studovat vysokou školu… Pak tam bude ukrutná díra, ten sport spadne,“ obává se Sudová.

Rádi pomůžou

Ona i Kraus jsou připraveni pomoci, aby jejich disciplíny nenásledovaly akrobatické skoky, v nichž Česko nemá ve Světovém poháru vůbec nikoho. „V jabloneckém oddílu je přes dvacet dětí kolem deseti let, jsou i v Ostravě. Zatím dělají akrobatické lyžování, není jasné, jestli z nich budou skikrosaři, nebo boulaři. Já teda doufám, že boulaři,“ usmívá se Sudová.

„Když jsem v Česku, snažím se s dětmi pracovat. Pokud je zájem, ráda pomůžu. Spíš tedy trenérsky, funkcionářsky asi ne,“ uvažuje.

Ani Kraus svou budoucnost úplně přesně nalajnovanou nemá. „Zatím je to pro mě trochu neuchopitelné, ale chci u sportu zůstat, a u jakého jiného než u skikrosu. Se mnou může počítat,“ slibuje, že svou disciplínu nenechá ve štychu.

Michal Osoba, Právo

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard