Matura potřetí v elitní desítce. Český skokan na lyžích byl osmý v závodu SP v Sapporu

Skokan na lyžích Jan Matura skončil na děleném osmém místě v sobotním dílu Světového poháru v japonském Sapporu a potřetí v sezóně se dostal do elitní desítky. Závod, v němž chyběla většina skokanů ze světové špičky, opanovali Slovinci - vyhrál Peter Prevc před Jernejem Damjanem. Třetí byl domácí skokan Noriaki Kasai.

Český skokan na lyžích Jan Matura

Maturovi, který loni v Sapporu vyhrál oba závody, nevyšlo ideálně první kolo. V protivětru skočil 127,5 metru, ale figuroval kvůli odpočtu bodů na třinácté pozici. Do druhého kola se podmínky změnily a slušný skok s nevýhodným větrem v zádech do vzdálenosti 125,5 metru vynesl aktuálně nejlepšího českého skokana do první desítky.

V aktuální sezóně byl čtyřiadvacetiletý Matura lepší jen při letech v Tauplitzu, kde obsadil šesté místo. V následném závodu v polské Wisle skončil desátý. O osmou pozici se podělil s Němcem Michaelem Neumayerem a jeho krajanem Markusem Eisenbichlerem. Z elitní desítky pořadí SP startují v Sapporu jen dva závodníci, z dvacítky jich tam je pět.

Nejlepší pozici z českého tria po prvním kole měl jedenáctý Lukáš Hlava, ale po druhém skoku na 119 metrů klesl na 16. místo. Druhý pokus úplně pokazil Antonín Hájek, který předvedl v silném zadním větru 112,5 metru a klesl z devatenáctého na 27. místo.

Prevc vedl před Damjanem už po prvním kole díky výkonu 137 metrů a druhým skokem na 134,5 metru náskok ještě navýšil. Jednadvacetiletý Slovinec si připsal druhé vítězství v kariéře po nedávném triumfu v Tauplitzu. Na třetí místo v druhém kole útočil Robert Kranjec, ale před Kasaie se nakonec nedostal a slovinský hattrick se nekonal.

Zbylí členové českého týmu pro olympijské hry Jakub Janda a Roman Koudelka zůstali v Evropě a připravují se na hry v Soči.