Rubriky:

Lyže a snowboard

Rýsuje se hodně zajímavá částka, říká šéf svazu lyžařů

20. dubna 2005 15:54 - PRAHA

Nečekaně skvělou sezónu má za sebou české lyžování. Úspěchy našich barev překvapily i samotného prezidenta Svazu lyžařů ČR Aleše Vaňka. "Teď to vyšlo, i když zase ne na sto procent, protože jsou lyžaři, kteří medaili mohli mít a nemají ji," říká Vaněk v rozhovoru pro Právo.

Zlato Neumannové, vzestup Jandy, medailová žeň z šampionátů klasiků, sjezdařů i akrobatů asi zacloumaly i s vámi...
Předpovídal jsem tři medaile, měli jsme jich dvojnásobek a k tomu ještě jednu z neolympijské disciplíny, ze skikrosu. Jednou to prostě ve sportu jde, jednou ne. Teď to vyšlo, i když zase ne na sto procent, protože jsou lyžaři, kteří medaili mohli mít a nemají ji. Příští sezónu na olympiádě to lze zopakovat.

Loňský vstup do funkce prezidenta svazu byl přitom doprovázen vašimi spory s některými lyžaři ohledně reprezentačních smluv. Jak se na to teď díváte?
Útoky mě překvapily, ať to bylo ze strany těch, kteří stáli za známými sportovci, či přímo od jednoho z nich. Dostal jsem ale mandát od delegátů konference a tělem i duší jsem sportovec, který se nevzdává. Řekl jsem si, že to jsou překážky, které musím překonat, abych se dostal k cíli: vést kompaktní svaz.

Předčasně ukončená či krátká působení některých předchůdců vás neodrazovala?
Roman Kumpošt byl v čele svazu tři roky, což není tak krátká doba. Podobně to bylo před tím s Petrem Honzlem. Bylo pro mě velkou výzvou postavit se do čela svazu, který má jméno a patří mezi pět největších v republice. A touhle sezónou se zařadil mezi top trio.

Hrnou se po vydařené sezóně ke Svazu lyžařů sponzoři?
Závodníci odváděli vynikající výkony, byli vidět v médiích. Navíc máme před sebou olympijské hry a lyžování tam je nosným sportem. Jednám se dvěma marketingovými skupinami, tuzemskou a dojde i na schůzku s jednou zahraniční. Mají zájem být generálním partnerem svazu. Propojilo by to všechny úseky a soutěže. Byl by to úspěch. Spoustě lidí, o nichž se říká, že v marketingu něco znamenají, se to nepodařilo.

Svaz měl rozpočet zhruba 70 miliónů korun. Kolik je na obzoru od nového partnera?
Nechtěl bych zveřejňovat částky, o kterých jsme se zatím bavili, ale byla by to suma hodně zajímavá pro všechny úseky. Na svazu se ještě nikdy neobjevila.

Kdy se jí dočkáte?
Dohoda se bude samozřejmě nějakou dobu dolaďovat. Jednání mohou být dlouhá. Podepsáno může být za 14 dní, za měsíc nebo za tři.

Úspěšní lyžaři dávají najevo, že svazu nehodlají ustupovat. Podle toho asi budou vypadat jejich zvýšené požadavky. Bude z toho válka?
Jsem přesvědčen, že závodníci vědí, co si můžou vůči svazu dovolit a jaké by to třeba i pro ně samotné neslo následky, kdyby neustoupili. Ztratili by výhodu jezdit s družstvy na soustředění, společná příprava je přece jen posouvá dál. Věřím, že svár bude jen o využití marketingových ploch na oblečení.

Svaz uplatňovat rozdílný přístup s tím, že ekonomicky nároční sjezdaři měli zcela volnou ruku k prezentaci osobních sponzorů stejně jako třeba akrobati. Víc ploch měla k dispozici i Kateřina Neumannová. Zůstane dál diferenciace?
Řekl jsem všem ředitelům úseků, aby reprezentační smlouvy byly napsané tak, že určitá plocha na oblečení lyžařů musí být vyhrazena pro partnera svazu. Věřím, že to budou akceptovat. Vždyť to nebude partner pro sekretariát, ale rozdělí se to mezi úseky.

Ale třeba skokani mají své generální úsekové partnery. Nedojde ke střetům?
Partneři úseků se musejí respektovat. Tlouct se to nebude.

Co s požadavky českých lyžařských hvězd?
Úseky mají své rozpočty a ty si na ně musí nastavit.

Kdy jim svaz "proplatí" medailové úspěchy?
Při vyhlášení ankety Král bílé stopy 27. května v Teplicích dostanou šeky. Bude to svým způsobem historický večer. Anketu poprvé rozhodne esemeskové hlasování fanoušků.

Nebojíte se změn při červnové svazové konferenci? Zákulisí bývá nevyzpytatelné...
Jednání není volební, pokud ovšem někteří delegáti nezatouží po změnách. Platí, co jsem řekl v případě skokanů, kteří úspěšný tým nezměnili. Věřím, že zvítězí zdravý rozum. Za vším, co jsme udělali, si stojím.

Jak často coby bývalý běžec hlavně na dlouhých štrekách vyrazíte lyžovat?
Letos jsem byl párkrát na běžkách. I v Obertstdorfu, ale ty mistrovské tratě byly jen do kopce a z kopce. Moc jsem se tam nesvezl, spíše vedle na těch turistických. Párkrát jsem byl v Krkonoších. Zkusil jsem i snowboard. Vše jen tak pro radost. Ale jezdit třeba Jizerskou padesátku mě zatím neláká.

Když jsem před časem končil kariéru na německém König Ludwig Laufu a sundal jsem číslo, říkal jsem, že už ho nikdy neobleču, a zatím jsem to neporušil. Když nám někdo hlídá desetiměsíčního synka a je chuť, tak si s manželkou zajedeme na Benecko nebo na Mísečky. Ale je to turistická projížďka, něco úplně jiného než závodní lyžování s klapkami na očích.

Václav Procházka, Sport.cz, Právo

Zrušit