Bezchybná střelba i pád. Biatlonistka Soukalová skončila v Oslu pátá, Soukup doběhl devátý

Biatlonistka Gabriela Soukalová obsadila v Oslu v posledním sprintu sezóny Světového poháru pátou pozici po bezchybné střelbě, ale také pádu na střelnici. Posunula se díky tomu na čtvrté místo průběžného pořadí seriálu. Mezi muži byl nejlepším Čechem na deváté příčce Jaroslav Soukup, jenž musel na jeden trestný okruh.

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová na střelnici.

Na Holmenkollenu vyhráli trojnásobná olympijská vítězka ze Soči Darja Domračevová z Běloruska a Slovinec Jakov Fak, jenž sice na střelnici stejně jako Soukup jednou minul, nejlepším běžeckým časem ale manko smazal. Ondřej Moravec, který bojuje s nachlazením, skončil po dvou chybách na 28. místě a od nejlepší desítky v celkovém pořadí SP ho dělí 40 bodů.

Soukalová v minulém sprintu v sobotu v Kontiolahti dojela třetí, dnes jí k bronzové pozici chyběly 4,1 sekundy. Několik sekund ztratila na první střelbě vleže, kterou sice zvládla stejně jako poté stojku bezchybně, ale když se zvedala z podložky, upadla.

Chytala králíky po zemi

"Nahodila jsem zbraň a snažila se co nejvíc odrazit, aby se mi ta lyže co nejvíc rozjela. A jak jsem z boku nakopla nohu, tak jsem si podkopla lyži o okraj podložky. Celá moje váha šla dopředu, lyže se mi kousla a už jsem chytala králíky po zemi," popsala Soukalová svůj pád pro Radiožurnál a server iDnes.

"Kdyby mi dneska řekli, že budu do pěti, brala bych to všema deseti. Se střelbou jsem spokojená, ale běžecky to vůbec nebylo ono," řekla Soukalová, která bude do sobotní stíhačky vyrážet 37,1 sekundy po vítězce Domračevové. Běloruska navzdory jednomu trestnému kolu porazila o 10,7 sekundy domácí hvězdu Toru Bergerovou, jež se v domácím prostředí loučí s kariérou a dnes oživila šance na celkový triumf v SP.

Vedoucí žena seriálu Kaisa Mäkäräinenová z Finska totiž po vítězném hattricku doma v Kontiolahti obsadila až 23. pozici a její náskok před Bergerovou se snížil na 21 bodů. Vzhledem k tomu, že Norka bude mít díky startovní pozici možnost přidat více bodů i v sobotu, rozhodne se nejspíš až v nedělním závodu s hromadným startem. Mäkäräinenová nicméně získala malý glóbus za hodnocení sprintu.

Fourcade musel na trestná kola

Třetí pozici dnes obsadila s odstupem 33 sekund Američanka Sarah Dunkleeová, sekundu za ní byla Ruska Olga Viluchinová.

Mistr světa z roku 2012 Fak porazil o 13,9 sekundy bezchybně střílejícího Jevgenije Garaničeva z Ruska. Třetí byl Švéd Björn Ferry. Francouz Martin Fourcade, už jistý vítěz sprintu i celkového pořadí SP, skončil po dvou trestných kolech na 11. místě.

Na body dnes z českých biatlonistek dosáhla už jen Jitka Landová, která byla po třech chybách při střelbě na 37. pozici. Pět míst za ní skončila bez bodů se stejnou střeleckou bilancí Veronika Vítková, jež bude mít možnost napravit dnešní vystoupení ve stíhačce. Mezi muži prošli do stíhačky vedle Soukupa a Moravce i Lukáš Kristejn (53.) a Michal Krčmář (57.). Eva Puskarčíková (68.), Lea Johanidesová (76.) a Vít Jánov (68.) se do sobotního závodu nekvalifikovali.