Skokanka Takanašiová zakončila sezónu patnáctým vítězstvím

Planica

Japonská skokanka na lyžích Sara Takanašiová vyhrála finále Světového poháru v Planici a zakončila sezonu patnáctým vítězstvím z osmnácti závodů. Teprve sedmnáctiletá vicemistryně světa měla už tři týdny jistotu, že obhájí křišťálový glóbus za celkové hodnocení seriálu.

Japonská skokanka na lyžích Sara Takanašiová s křišťálovým glóbem pro vítězku Světového poháru.

Takanašiová potvrdila v Planici svou jasnou dominanci mezi skokankami. Jako jediná na velkém můstku překonala hranici 130 metrů v obou kolech a svou krajanku Juki Itovou na druhém místě porazila o 26,7 bodu. Třetí skončila Francouzka Julia Clairová.

V celkovém hodnocení SP získala Takanašiová 1720 bodů z 1800 možných. Vedle patnácti vítězství skončila dvakrát druhá a jednou třetí. Jediný závod, v němž nedosáhla na stupně vítězů, tak přišel na olympijských hrách v Soči, kde coby největší favoritka obsadila nečekaně až čtvrté místo.

Na druhé pozici v SP skončila olympijská vítězka Carina Vogtová z Německa, jež kvůli plánované operaci kolena ukončila předčasně sezonu. Na Takanašiovou ztratila 914 bodů.

Nejlepší česká skokanka Michaela Doleželová byla na závěr ročníku šestadvacátá. Celkově jí patřila 32. příčka.