Rubriky:

Lyže a snowboard

Ujížděl nám vlak v rychlosti nájezdu, řekl kouč skokanů Jiroutek

24. března 2014 14:38 - Praha

Uplynulá sezóna skokanů na lyžích nebyla z českého pohledu nijak oslnivá, ale trenér David Jiroutek věří v sílu svého týmu do dalších let. Potěšil ho návrat Romana Koudelky do špičky po zdravotních problémech, naopak mrzely ho v olympijské sezóně nedostatky zejména na skluznicích lyží a při mazání, což se projevovalo na nižších nájezdových rychlostech. Budoucnost týmu v dalším olympijském cyklu bude čerstvý otec syna Martina řešit na valné hromadě svazu na začátku dubna.

 

Kateřina Šulová, ČTK

Skoky na lyžích posunula kupředu olympijská sezóna. Finančně nejlépe zajištěné týmy Polska, Rakouska či Norska investovaly do materiálu a českému týmu ujížděl vlak. "Měli vyšpičkované věci, my jsme prostě jezdili na nájezdu až o dva kilometry pomaleji. To letos bylo markantní," řekl Jiroutek. Poslední závod v Planici neviděl osobně, neboť zůstal doma, aby přivítal na světě svého druhého potomka, syna Martina. "Přijel na bílém koni," smál se Jiroutek při pohledu z okna na sněžení.

Zkraje sezóny se jeho svěřencům nedařilo, navíc nejlepší český skokan Koudelka měl zdravotní problémy. Pak se ale "Koudy" vrátil a tým se hned začal zvedat. "On je člověk, jenž v týmu nechyběl jen kvůli výsledkům, ale také jako persona. On je granát, výbušnina, která rozhodí to, co se v týmu staví špatně. Když se vrátil, tak jsme se jen zlepšovali," podotkl Jiroutek.

Koudelka mu přinesl i jeden z nejlepších zážitků sezóny. To když vedl po prvním kole závodu Světového poháru v Trondheimu. A i když po druhém skoku skončil čtvrtý, měl skokan obrovskou radost. "Jako kdyby vyhrál," všiml si Jiroutek. "Věděl, že nemá po zranění moc naskákáno, že se dokázal vrátit. Cítil jsem z něj pokoru. Bylo vidět, že si toho nesmírně váží, což se třeba dřív nedělo," prozradil kouč.

Psychika se zvedla před domácím MS

Lepší závěr sezóny způsobila také psychika skokanů. Domácí mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově pro ně bylo tak velkou motivací, že si začali víc věřit. "Všichni cítili, že tam medaile je na dosah. Poprvé jsem tam viděl, že si opravdu věří, že si to jen nenamlouvají," uvedl Jiroutek. O to víc ho mrzelo, že se nemohla konat soutěž týmů kvůli silnému větru. "I proto mě mrzí, že se pak lidi k tomu šampionátu kvůli počasí vyjadřovali negativně, i když to bylo skvěle zorganizované," poznamenal trenér.

Jiroutek nemá při nominaci moc na výběr. Vedle Koudelky jsou v týmu Jan Matura, Jakub Janda, Lukáš Hlava, Antonín Hájek a Čestmír Kožíšek, za nimi zeje velká výkonnostní díra. "Macocha," přirovnal Jiroutek situaci k nejhlubší české propasti. "Chtělo by to vždy někoho nechat trénovat místo závodů, ale to nejde. Nebyl sníh a není náhradník," vysvětlil.

Mladí se nezlepšují, tudíž trenérovi nezbývá nic jiného, než udržet současný tým pohromadě co nejdéle. "Byl to rok lovení a vychytávání. Zažili jsme lepší roky, kdy se dobře do sezóny najelo a pak ostatní lovili nás," uvedl. Žádné velké změny do budoucna nečeká. "Musíme pracovat se skokany od 16 do 18 let, jinak ty stávající budeme muset ještě dlouho prosit, aby skákali," dodal.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard