Rubriky:

Lyže a snowboard

Lyžař Koukal odchází do důchodu! Krach týmu byl signálem, abych odešel, vysvětlil

24. září 2014 12:32 - Praha

Lyžař Martin Koukal ukončil kariéru! Mistr světa z Val di Fiemme 2003 v běhu na 50 kilometrů a majitel bronzové medaile ze štafety na zimních olympijských hrách ve Vancouveru 2010 den před šestatřicátými narozeninami oznámil, že minulá sezóna byla jeho poslední!

 

Petr Horník, Právo

„Definitivní rozhodnutí jsem učinil na konci prázdnin. Už po sezóně jsem trošku řešil, jestli nebude lepší odejít. S týmem jsem jednal, že bych závodil a pracoval trošku v organizační sféře. Jenže tým zkrachoval s velkými dluhy vůči závodníkům i lidem kolem. Bral jsem to jako znamení, že bych měl začít život řešit jinak," vysvětlil rodák z Nového Města na Moravě, který se lyžování věnoval od dětství, do deseti let hrál ve Žďáru nad Sázavou i hokej. V seriálu Světového poháru debutoval v roce 1997 ve Val di Fiemme.

„Byla ještě šance odejít do týmu, který se specializuje na ski klasik, což by však obnášelo velkou změnu v tréninku. Takže jsem se prostě rozhodl, že je třeba naplno začít s něčím novým," vysvětlil Koukal, jenž poslední sezónu absolvoval v týmu Skinfi.

Svět šokoval nejvíce v roce 2003, kdy ve Val di Fiemme získal první titul pro českou reprezentaci na mistrovství světa v běhu na lyžích v historii. „Právě zlato z šampionátu a olympijská medaile ze štafety, to jsou stěžejní body mojí kariéry, na které nikdy nezapomenu. A celkově ten život spojený s lyžováním. Viděl jsem fantastická místa a poznal skvělé lidi po celém světě, což vše mohu využít v další profesi," prohlásil Koukal.

Zkouší vlastní podnikání

Bude se věnovat vlastnímu podnikání. „Začal jsem vlastně už minulý rok, kdy jsme přesně na moje narozeniny spustili projekt Kemp Martina Koukala. Jde o přípravu pro hobby lyžaře. Chci jim ukázat cestu, jak zlepšit kondici na běžkách, užít si lyžování a přiblížit jim maximálně, o jak fantastický sport se jedná," uvedl Koukal. „Běžkám se věnuje čím dál více lidí. A já jim mohu předat zkušenosti. Do budoucna bychom rádi rozšířili záběr i na mládež, ale aktuálně se zaměřujeme jen na dospělé," doplnil Koukal.

Zakládá si na faktu, že se každého kempu osobně účastní. „Strašně mě bavilo být s lidmi. Bylo strašně příjemné vidět, jak lidé reagují, posouvají se, a pak po závodech mi líčili, že se zlepšili. Já jsem rovněž neuměl lyžovat, když jsem začínal a musel se učit. Já se k technice propracovával třicet let a byl na lyžích dnes a denně. Lidé, kteří nejsou úplně top, dělají rychlé pokroky," vyprávěl Koukal.

Kromě lyžování dokázal v roce 2004 s horolezcem Radkem Jarošem vystoupit na Čo Oju, šestou nejvyšší horu světa (8201 metrů).

Zúčastnil se zimních olympijských her v Naganu 1998, Salt Lake City 2002, Turíně 2006 a Vancouveru 2010. Ve Světovém poháru byl dvakrát druhý (ve sprintu a v běhu na 15 km volnou technikou) a jednou třetí. V roce 2003 vyhrál anketu Král bílé stopy o nejlepšího lyžaře ČR, v témže roce byl druhý v anketě Sportovec roku. S manželkou Vandou vychovává syna Sebastiana a dceru Sandru. Jeho bratr Petr je úspěšným hokejistou, který hrál mj. v Pardubicích.

ram, Sport.cz, Právo

Zkusí se Koukal po vzoru jiných sportovců ještě k závodění vrátit?

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard