Rubriky:

Lyže a snowboard

Lyžař Northug byl za nehodu v opilosti odsouzen k 50 dnům vězení

9. října 2014 12:30 - Oslo

Slavný norský běžec na lyžích Petter Northug byl za květnovou autonehodu pod vlivem alkoholu odsouzen k 50 dnům vězení. Dvojnásobný olympijský vítěz a devítinásobný mistr světa navíc zaplatí pokutu 22 500 eur (618 000 korun) a dostal trvalý zákaz řízení.

 

SL ČR

Opilý Northug na jaře havaroval s vozem Audi A7 a opustil místo nehody, při které byl zraněn jeho spolucestující. Policejní vyšetřování ukázalo, že osmadvacetiletý lyžař měl v těle 1,65 promile alkoholu. Musel proto počítat s nepodmíněným trestem, který se v Norsku uděluje při překročení 1,2 promile. Na kruhovém objezdu v Trondheimu, kde byla rychlost omezena na 40 km/h, jel před nehodou 80 až 90 km/h.

Northug zpočátku tvrdil, že vůz neřídil, ale později se přiznal. "Zpětně vidím, že nepravdivá výpověď na policii byla chybou. Když jsem se na policejní stanici probudil, byl jsem v šoku a nebyl schopen chápat, co se děje," řekl lyžař u soudu podle televizní stanice NRK.

"Tato událost mě bude provázet po zbytek života a budu se za ni stydět," prohlásil Northug. "Byl to pro mě těžký den. Byly mi připomenuty bezmyšlenkovité činy, jichž jsem se dopustil 4. května. Poslední měsíce jsem měl jisté špatné dny a znovu opakuji, že lituji toho, co se stalo," dodal Northug.

Trest si odpyká až po sezóně?

Státní zástupce pro něj žádal 60 dnů vězení a pokutu v přepočtu 670 000 korun. Soudkyně Ingrid Stigumová nakonec zvolila o něco mírnější trest.

Dvojnásobný vítěz Světového poháru může požádat o to, aby si mohl trest odpykat až po sezóně, jejímž vrcholem bude v únoru světový šampionát ve Falunu. Podle agentury Reuters by Northug nejspíš do vězení v nejbližší době ani nastoupit nemohl, protože norské věznice jsou plné a řada odsouzených na výkon trestu čeká. V září se dokonce Norsko dohodlo s Nizozemskem na pronájmu vězeňských cel.

List Verdens Gang citoval názor soudce Runeho Liuma, podle kterého by bylo přímo diskriminací, pokud by si Northug musel odpykat trest během zimní sezóny. "Podle mého osobního stanoviska je lyžař sezónním pracovníkem, a když je to možné, měl by být trest odložen mimo sezónu," uvedl soudce.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard