Češkám se dařilo v Aspenu. Strachová šestá, Dubovská překvapila 22. místem

Aspen

Šárka Strachová obsadila šestou pozici v nedělním slalomu Světového poháru v Aspenu, v životním závodu nečekaně bodovala i dvaadvacátá Martina Dubovská. Zvítězila Rakušanka Nicole Hospová před Švédkou Fridou Hansdotterovou a další rakouskou lyžařkou Kathrin Zettelovou, která udržela vedení v průběžném hodnocení seriálu.

Šárka Strachová si ve slalomu SP v Aspenu dojela pro šesté místo.

Strachová byla po prvním kole devátá a od stupňů vítězů ji dělilo 92 setin sekundy. Zatímco v úvodní jízdě se devětadvacetileté české lyžařce povedla horní část trati a uprostřed ztratila, v druhém kole to bylo přesně naopak. V náročné části zrychlila, předvedla pátý nejrychlejší čas finálového kola a za pódiem zaostala o 22 setin.

Na Aspen má Strachová dobré vzpomínky: dvakrát tam vyhrála, podruhé v roce 2009, kdy byla v SP naposledy na stupních vítězů. Dnes jí k vítězství chybělo 1,17 sekundy. Strachová vylepšila o jednu pozici své umístění z minulého slalomu v Levi a vyrovnala svůj nejlepší výsledek z minulé sezony ze švédského Aare. Lépe skončila naposledy v únoru 2011, kdy byla v Arber-Zwieselu pátá.

"Druhé kolo se mi jelo výborně, první ale nebylo ideální. Tam dneska zůstal ten kousek na stupně vítězů," uvedla na facebooku Strachová. Pochvalovala si, že se jí podařilo vyladit formu kondičně, že se na trati cítila dobře a v druhém kole jela i dost agresivně. "Do příštího závodu je jasná strategie - jet první kolo tak, jak jsem jela dneska druhé," dodala.

Nyní si doma pár dnů odpočine, pak pojede do Rakouska na trénink a bude čekat, zdali napadne sníh ve Francii, kde se za dva týdny mají v Courchevelu jet slalom a obří slalom. Pokud by tam nebyly patřičné podmínky, závody by se přesunuly do švédského Aare. "Není dobré plánovat, ale snad to v příštím závodu bude zase další krok kupředu," věřila Strachová.

Shiffrinová vedení neudržela

Dubovská překvapila. Jela sice s vysokým startovním číslem 50, přesto měla po prvním kole manko na vedoucí Mikaelu Shiffrinovou jen 2,48 sekundy, což jí vyneslo druhý postup do druhého kola v kariéře. Tam se jí obzvlášť povedla horní část, dole si pak pohlídala důležité body. Mezi třicítkou byla Dubovská zatím jen jednou, dosud dojela nejlépe osmadvacátá loni ve slalomu v Levi.

Jako poslední jela v druhém kole devatenáctiletá americká olympijská vítězka a mistryně světa Shiffrinová, ale finálová jízda se jí vůbec nepovedla. Zaznamenala až devatenáctý čas a skončila pátá o devět setin před Strachovou. Druhé kolo se nepovedlo ani Tině Mazeové ze Slovinska, která se propadla z druhé na devátou pozici.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Aspenu (USA)