Jakš doběhl v Davosu jedenáctý, bodoval i Bauer

Davos

O jednu sekundu uniklo běžci na lyžích Martinu Jakšovi umístění v elitní desítce v závodu na 15 km klasicky na Světovém poháru v Davosu. Českého reprezentanta z ní těsně odsunul hvězdný Nor Petter Northug, jehož krajané závod opanovali. I tak dosáhl Jakš díky jedenácté příčce nejlepšího výsledku v sezóně, bodoval také devatenáctý Lukáš Bauer.

Martin Jakš si při Světovém poháru v Davosu doběhl pro jedenácté místo.

Závody ve švýcarském středisku potvrdily letošní norskou nadvládu. Z prvenství se radovali obhájci velkých Křišťálových glóbů Martin Johnsrud Sundby a Therese Johaugová, která vyhrála suverénně klasickou desítku.

Jakš závod pomaleji rozběhl a na mezičase po pěti kilometrech byl až na 34. místě za Bauerem i Alešem Ryzýmem. Postupně však stoupal pořadím vzhůru a po skvělém závěru se dokonce ujal průběžného vedení. Za časem Sundbyho, který vyhrál potřetí v sezoně, zaostal o 55,9 sekundy. Druhý skončil se ztrátou 6,6 sekundy Nor Didrik Tönseth a třetí byl domácí Dario Cologna.

Nováková nebodovala

Po vydařeném vstupu do sezóny tentokrát nebodovala Petra Nováková, která obsadila 35. místo. Od bodované třicítky ji dělilo necelých šest sekund. Ještě v polovině trati byla na mezičase třiadvacátá zhruba 57 sekund za první Johaugovou, ve druhé části závodu ale tempo neudržela. Na vítězku nakonec ztratila 2:40 minuty.

"Docela jsem se utavila v těch soupažích, protože mi to ve stopě ani mimo ni moc nejelo. Myslím, že jsem do těch soupažů dala až moc a pak jsem chytla krizi na sedmém kilometru," uvedla jednadvacetiletá lyžařka, která se blýskla desátým místem na volné pětce v Lillehammeru.

I když dnes nebodovala, udržela první místo v pohárovém hodnocení lyžařek do 23 let. "To je asi to jediné potěšující z dnešního dne. Dneska to bohužel nevyšlo, nevyjde to vždycky. Ale zítra už to zase bude lepší," uvedla k nedělnímu sprintu.

Johaugová vyhrála i čtvrtý distanční závod v sezoně, když zvítězila s velkým náskokem 42,5 sekundy před krajankou Marit Björgenovou. Třetí skončila Finka Kerttu Niskanenová, jež na Johaugovou ztratila už téměř minutu.

Björgenová dominovala dvěma sprintům a opanovala předchozí minitour v Lillehammeru, díky čemuž je v čele seriálu. Před Johaugovou má náskok 111 bodů.

Muži měli původně běžet 30 km a ženy poloviční trať, ale kvůli nedostatku sněhu byly závody zkráceny.