Rubriky:

Lyže a snowboard

Jsem rád, že nejedu na Turné jako lídr Světového poháru, říká Koudelka

22. prosince 2014 07:06 - Engelberg

Český skokan na lyžích Roman Koudelka sice nevede Světový pohár, ale na Turné čtyř můstků pojede jako favorit. V Engelbergu vyhrál poslední test před tradičním prestižním seriálem, ale pořád si opakuje, že jeho hlavním cílem je si skoky užívat a neřešit, jestli bude první nebo pátý. Poprvé v kariéře ale dokázal zvládnout pozici favorita.

 

Urs Flueeler, ČTK/AP

Letos v březnu v Trondheimu se to stalo poprvé, kdy Koudelka po prvním kole vedl. Jenže zatímco tehdy to bylo překvapení a svou pozici neudržel, tentokrát na druhý pokus ukázal, že tato sezóna je opravdu jeho životní. "Tehdy to bylo těžší. Tady jsem si z první pozice skoky neskutečně užíval," naznačil, že se veze na vlně euforie, i když skáče pod tlakem jako favorit. "To je velké plus do budoucna, další zkušenost i pro nadcházející Turné," uvedl.

Dobrá psychika, na níž před sezónou pracoval i se specialistkou, je nyní Koudelkova nejsilnější zbraň. Ví, že i když skok lehce pokazí, stále bude ve výsledcích vysoko. "Neměl jsem obavy o výsledek, druhá kola mívám lepší, takže i tohle mě psychicky podpořilo. Trochu jsem se bál, že mi to bude svazovat nohy, ale to se nepotvrdilo. To je pro mě obrovské plus, že jsem se nerozklepal a obhájil vedení. Jsem nadšený," radoval se.

Dobrá výchozí pozice

V neděli prý předvedl nejlepší výkon v závodu v kariéře, byť viděl rezervy zejména v načasování odrazu. Jen dva body ho dělí od čela Světového poháru, což je ale pro něj prý dobře. "Ani mě to nemrzí. Nechtěl bych jet na Turné a být ve žlutém. To by byla velká zodpovědnost. Je lepší závodníky dohánět než před nimi uskakovat a hlídat náskok. Tohle je lepší výchozí pozice," prohlásil.

Už v létě při Grand Prix vystrkoval růžky, věděl, že má za sebou dobrou přípravu, že si se staronovým koučem Richardem Schallertem sedli. Cítil formu, ale výsledky překvapují i jeho. "Chci to zaťukat, věřím, že když zdraví vydrží, že sezóna bude úspěšná," řekl. "Ale abych na začátku sezóny třikrát vyhrál Světový pohár, to je neuvěřitelné. Chtěl bych, aby ten sen nikdy neskončil," dodal.

Světová elita se nyní učí vyslovovat jméno Koudelka, i když do širší špičky patřil český skokan už v minulosti. Nyní ale platí za hvězdu. "Krásně se na něj dívá, je silný na odrazu, skvělý v letu. Když to udrží, bude z něj velká hvězda," chválil jej dvojnásobný mistr světa Martin Schmitt, jeden z nejlepších německých skokanů historie.

Změnil jsem vše, co se změnit dalo

"Poslouchá se to příjemně, ale je za tím spousta práce. Změnil jsem techniku, posilování, všechno, co se ve skoku změnit dalo. Šli jsme na kratší lyže, mám trochu upravené boty, bylo tam strašně velkých změn. Ale jak je vidět, je to ku prospěchu a je to krok vpřed," vypočítal.

Vnímá i větší respekt mezi skokany. "Myslím, že je oprávněný. Skáču stabilně a ostatní to vidí. A těší mě to. Když po závodech za vámi přijde třeba Schlierenzauer, podá vám ruku a gratuluje vám, tak od muže, který vyhrál tolik závodů, je to velká pocta," prohlásil.

Vítězství mu prý nezevšední. "Jsem hladový po výhrách. Ale zase to nesmím přehánět," žertoval. Chtěl tím však hlavně říct, že zůstává na zemi, nelétá v oblacích. "Nechci se soustředit jen na vítězství. Může se stát, že udělám dva výborné skoky a nebudou podmínky a budu pátý. Pro mě je důležité si skoky užít. A když udělám maximum a budou čtyři lidi lepší, tak s tím nic neudělám," dodal.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard